szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Dzieło wyceniane na 300 funtów sprzedano za… 120 tys. funtów!

29.04.2015

Aktualności, Świat: aukcje

KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Richard Brommel z domu aukcyjnego Charterhouse zdumiony był faktem, jak wartościowe dzieło sztuki odziedziczył po swoim ojcu jeden z jego klientów. Obraz wyceniony na zaledwie 300 funtów sprzedano ostatecznie za kwotę – bagatela – 120 tys. funtów. Autorem obrazu może być XVI wieczny malarz i rzeźbiarz El Greco.

Domniemany El Greeco, źródło: Charterhouse Auctioneers and Valuers

Domniemany El Greco, źródło: Charterhouse Auctioneers and Valuers

Zdarza się, że trzymane na poddaszu obrazy czy inne „starocie” nie przedstawiają dla właściciela większej wartości, prócz sentymentalnej. Tak było i tym razem. Niewielki obraz, o wymiarach 18 x 25,5 cm, został zakupiony przypadkiem w latach 70-tych. Choć nieznana jest cena zakupu, to syn pierwszego właściciela wspomina, że wydano na nią „niewielką kwotę”.

Spadkobierca postanowił wystawić obraz na sprzedaż w domu aukcyjnym Charterhouse w Wielkiej Brytanii. Nie przypuszczał, że obraz zyska uznanie w oczach licytujących i rozgrzeje portfele potencjalnych kupców. Właściciel wycenił obraz na 300 funtów – wydawało mu się, że jest to wizerunek św. Piotra. Po konsultacji ze specjalistami obraz został wystawiony z adnotacją o prawdopodobnym pochodzeniu dzieła – sugerowała ona, że autorem może być jeden z naśladowców El Greco.

Kolekcjonerzy uwierzyli jednak, że w rzeczywistości mają do czynienia z oryginalnym dziełem XVI wiecznego malarza i rzeźbiarza. Za niesygnowany i niedatowany obraz anonimowy kolekcjoner zapłacił kwotę aż 120 tys. funtów.

Portal Rynek i Sztuka

Fot. (góra) Richard Bromell, źródło: Twitter (@CharterhouseAV)

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.