szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Zabytkowy stolik wraca do zbiorów Łazienek Królewskich

04.05.2015

Polska: wydarzenia

30 kwietnia  br. w Pałacu na Wyspie w Warszawie odbyło się uroczyste przekazanie stolika do gry w karty należącego do Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obiekt ten był uznany za stratę wojenną. Dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ten inkrustowany mebel znów można podziwiać wśród kolekcji sztuki użytkowej należącej do Łazienek Królewskich w Warszawie.

Ten rokokowy stolik służący do gry w karty wchodził w skład bogatej kolekcji mebli króla Stanisława Augusta Poniatowskiego żyjącego w latach 1764-1795. Pierwotnie na wyposażeniu Zamku Królewskiego w Warszawie, dopiero po 1836 roku  przeniesiono go do Łazienek Królewskich. Najpewniej w czasie I wojny światowej podzielił losy zbiorów łazienkowskich i w wyniku rekwizycji został wywieziony do Moskwy.

Historia stolika do gry jest niezwykle zawiła.

W 1922 r. – w wyniku restytucji dzieł sztuki z Rosji, przeprowadzonej na podstawie traktatu ryskiego – powstały Państwowe Zbiory Sztuki administrujące kolekcją należącą do Skarbu Państwa RP, w tym obiektami z Łazienek Królewskich. Dokładnie dwa lata przed wybuchem II wojny światowej mebel znajdował się na pierwszym piętrze Pałacu na Wodzie. Odnotowano to w Spisie Inwentarza Łazienek Królewskich z 1937 r. 1 lutego 1940 r. zabytek został zarekwirowany przez władze niemieckie „na umeblowanie apartamentów przy ul. Szopena 13 /mieszkanie b. posła czeskosłowackiego/”.

Dalsze losy stolika pozostawały nieznane do 2013 r., kiedy to został zamieszczony w katalogu monachijskiego domu aukcyjnego. Pochodzenie zabytku nie budziło najmniejszych wątpliwości z powodu licznych, widocznych na spodzie blatu znaków własnościowych. powyższego, MKiDN – dzięki pomocy specjalistów z Muzeum w Łazienkach, Zamku Królewskiego i Muzeum Narodowego w Warszawie – przygotowało wniosek restytucyjny i wycofało obiekt z aukcji. Po kilku miesiącach korespondencji prowadzonej za pośrednictwem renomowanej berlińskiej kancelarii prawnej strona przeciwna zdecydowanie odrzucała polskie roszczenia. Po analizie możliwości prawnych zdecydowano się na wytoczenie procesu przed sądem w Niemczech. Udało się zawrzeć ugodę, zgodnie z którą strona polska pokryje udowodnione przed sądem koszty konserwacji stolika poniesione przez stronę przeciwną.

Dzięki działalności MKiDN i resortu Polsce udało się odzyskać 30 obiektów, m.in. Żydówka z pomarańczami i Popiersie mężczyzny w renesansowym stroju Aleksandra Gierymskiego, Przed Polowaniem w Rytwianach i Naganka na polowaniu w Nieświeżu Juliana Fałata, Murzynka Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, Czaty Józefa Brandta, Szewc szkoły flamandzkiej, Św. Filip chrzci sługę królowej Kandaki Johanna Conrada Seekatza, Schody pałacowe Francesco Guardiego, Via Cassia koło Rzymu Oswalda Achenbacha i Św. Iwo wspomaga biednych Jacoba Jordaensa.

Nadal trwają starania o zwrot aż 53 obiektów należących do Polski.

Fot. Stolik Stanisława Augusta Poniatowskiego, źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dominika Nizińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.