szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Wystawa twórczości Le Corbusiera w Centrum Pompidou

05.05.2015

Aktualności, Świat: wydarzenia

W Paryżu, od 29 kwietnia, można oglądać wystawę poświęconą twórczości Le Corbusiera. W Centrum Pompidou wśród 300 prac można podziwiać między innymi jego obrazy oraz rzeźby. Ten słynny architekt oprócz budownictwa zajmował się też malarstwem i rzeźbą. Paryskie muzeum organizuje wystawę w celu upamiętnienia 50- tej rocznicy śmierci twórcy oraz pokazać w pełni twórczość artysty.

LE CORBUSIER pompidou

Screen z wideo zapowiadającego wystawę, źródło: centrepompidou.fr

LE CORBUSIER pompidou 2

Screen z wideo zapowiadającego wystawę, źródło: centrepompidou.fr

 

 

 

 

 

 

 

Le Corbusier był słynnym architektem francuskim szwajcarskiego pochodzenia, żyjącym w latach 1887- 1965. Uważany jest on za jednego z głównych przedstawicieli modernizmu w architekturze. Wprowadził do architektury pięć postulatów nowoczesnej konstrukcji domów. Należą do nich: dom na słupach o konstrukcji szkieletowej, swoboda komponowania planów kondygnacji, wolna elewacja z oknami mogącymi zajmować całą szerokość szkieletu, płaski dach i odprowadzenie wody do środka budynku (rynny wewnętrzne). Zasady te wiążą się z ideą nowego typu prywatnego domu ze swobodnym układem wnętrz przechodzących jedno w drugie.
Jego  styl architektoniczny wiąże się z funkcjonalizmem i konstruktywizmem.  Za jego najsłynniejsze budowle uważa się między innymi: projekt Dom-ino (1914), pawilon na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu (1925), plan przebudowy centrum Paryża (1925) oraz siedzibę Ligi Narodów w Genewie (1927). Organizatorka wystawy z Centrum Pompidou podkreśla, że: „ Wystawa nie nawiązuje do faszystowskiej przeszłości architekta ponieważ dotyczy ona proporcji ludzkiego ciała, które prezentowane są w jego architekturze i malarstwie. Olivier Cinqualbre and Frederic Migayrou pracowali nad tym projektem przez trzy lata i nie wzięli pod uwagę tej debaty ponieważ temat faszyzmu był już poruszony  na wystawie w 1987 roku”.

Na twórczość Le Corbusiera zarówno malarstwo jak i architekturę i rzeźbę ogromny wpływ miała psychofizyka oraz teorie naukowe dotyczące estetyki,  które twierdziły że wszystko jest mierzalne włączając w to doznania, reakcje poznawcze i psychologie ludzką.  Koncepcje pomiaru są zastosowane  w całej twórczości artysty również są widoczne w jego obrazach. Tematem jego obrazów jest ludzkie ciało malował on  kobiece ciała oraz delikatne części takie jak dłonie, stopy i uszy.

Nowe podejście do twórczości architekta jakie prezentuje Centrum Pompidou przedstawia Le Corbusiera poprzez jego malarstwo, rzeźby, rysunki architektoniczne, modele,zdjęcia, dokumenty i filmy z nim związane.

Miejsce: Centrum Pompidou w Paryżu
Czas trwania:
29 kwietnia – 3 sierpnia 2015 r.

Więcej informacji

Fot. Le Corbusier, Palace of Assembly Chandigarh 1953 rok, zdjęcie  CC Chiara

Dominika Nizińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.