szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

„Artystyczna Podróż Hestii” – znamy finalistów 14. edycji

06.05.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

21 wybranych studentów kierunków artystycznych z całej Polski ma szansę wygrać miesięczną rezydencję artystyczną w Nowym Jorku i Walencji. Zwycięzców konkursu poznamy 11 maja 2015 r. podczas gali w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

14. edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii jest rekordowa. Swój udział zgłosiło trzystu Patronat Medialny RiSZsiedemdziesięciu ośmiu studentów z dwudziestu sześciu ośrodków naukowych w całej Polsce. To absolutny rekord. Już w maju dwadzieścia dwie finałowe prace pokażemy warszawskiej publiczności, która w tym roku po raz pierwszy będzie mogła wskazać laureata Nagrody Publiczności – mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Między 8 a 23 maja prace finalistów będzie można oglądać na wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy ul. Pańskiej 3. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas gali w MSN, która odbędzie się 11 maja 2015 r. o godzinie 19:00. Wręczone zostaną Nagrody Główne: miesięczne rezydencje artystyczne w Nowym Jorku i Walencji, a także nagrody dodatkowe. Oprócz dwóch Nagród Głównych przyznana zostanie również Nagroda Specjalna. Laureata tego wyróżnienia wskaże prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA – Piotr M. Śliwicki.

Laureat otrzyma komercyjne zlecenie na artystyczną realizację sprawozdania rocznego z działalności firmy, oraz zagraniczną podróż artystyczną do miejsca wskazanego przez Fundatora i wybranego w oparciu o profil twórczości przedstawiony w prezentacji finałowej. Podczas wystawy w MSN pokazana zostanie praca zeszłorocznego laureata Nagrody Specjalnej: Mateja Franka.

Przyznana również zostanie Nagroda Publiczności. Laureat Nagrody Publiczności spędzi artystyczny weekend w Berlinie. Spośród głosujących wylosowana zostanie jedna osoba, która otrzyma bon na zakupy w bookoffie w MSN o wartości 1000 zł. Na wybranego artystę będzie można głosować w ramach „Weekendu z młodą sztuką”, organizowanego wspólnie ze Zwykłym Życiem w dniach 9 i 10 maja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

„Weekend z młodą sztuką” to dwa dni imprez artystycznych, towarzyszących konkursowi. Przez dwa dni 9 i 10 maja między 11:00 a 20:00 będzie można posłuchać muzyki w wykonaniu duetu DJskiego Inne Zwierzę (sobota) oraz Dancingu Międzypokoleniowego (niedziela), zjeść slowfoodowe smakołyki serwowane między innymi przez Podróbkę i Wootwórnię, a także wziąć udział w warsztatach artystycznych dla dzieci i dorosłych na tle wystawy finalistów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.

Program warsztatów:

9 maja (sobota) 2015 r.
12:00 – 14:00
16 maja ( sobota)
g. 13:00-15.00

Maszyny dające supermoce warsztaty dla dzieci między 5 a 12 rokiem życia (z rodzicami)
Kto nie chciałby widzieć, co się dzieje za plecami, słyszeć tego, co niesłyszalne, komunikować się na odległość albo jeździć mówiącym pojazdem? Wynalazcy, projektanci i artyści od dawna próbują zbudować urządzenia, które nam na to pozwolą. Uczestnicy warsztatów zmienią się w konstruktorów i stworzą własne aparaty obserwacyjne i maszyny komunikacyjne. Będą nagrywać i odtwarzać dźwięki, robić peryskopy i kolorowe okulary. Dowiedzą się, jak to jest słyszeć w lewym uchu dźwięki z prawej strony, a śpiewu ptaków będą nasłuchiwać przez słuchawkę prysznicową. Zainspirują się najbardziej szalonymi pomysły, a ich wynalazki pozwolą zobaczyć świat z całkiem nowej perspektywy i zdziwić się tym, co najzwyklejsze. Będą też po prostu bardzo zabawne!

10 maja (niedziela) 2015 r.
g. 12:00 – 14:00

Światło, przestrzeń, typografiawarsztaty dla dorosłych
Typografia to sztuka posługiwania się pismem. Litery mogą być pięknymi formami graficznymi, ale żeby ułożyły się w słowa potrzebna jest przestrzeń między nimi. Tę przestrzeń typografowie nazywają światłem. W neonach to światło tworzy napisy, a w typograficznych przedmiotach litery zyskują materialność i trzeci wymiar. Obrazy słów bywają atrakcyjne i budzą pożądanie, dekorujemy nimi mieszkania, umieszczamy na ubraniach. W sztuce zdarza się, że słowa zajmują miejsce obrazów. Są błyskotliwym komentarzem do zdjęcia albo politycznym transparentem, stanowią linijki konkretnego wiersza lub prowokacyjne graffiti. Czasem to truizm ironicznie utrwalonym w kamieniu, sentencja wyrastającą z przystrzyżonego przez artystę trawnika albo napis zostawiony na niebie przez samolot. Uczestnicy warsztatów będą eksperymentować ze słowami, tworząc neony, transparenty, przestrzenne napisy, a nawet poduszki w kształcie liter i torby z napisami. Organizatorzy zapraszają na typograficzny warsztat, podczas którego język stanie się obrazem.

W listopadzie zeszłego roku Ergo Hestia jako pierwszy w Polsce ubezpieczyciel otworzył własny artystyczny show room – Pawilon Sztuki. W galerii przy ul. Kostrzewskiego 1 można oglądać prace artystów nagradzanych w konkursie „Artystyczna Podróż Hestii” oraz finalistów poszczególnych edycji. Pawilon Sztuki otwarty jest od wtorku do piątku w godzinach 11:00 – 17:00.

Prace finalisów Artystyczna pozdroz z hestia

Prace tegorocznych finalistów „Artystycznej Podróży Hestii”, źródło: artystycznapodrozhestii.pl


FINALIŚCI 14. EDYCJI KONKURSU ARTYSTYCZNA PODRÓŻ HESTII:

Bielawska Karolina, Bożek Grzegorz, Chciuk Aleksandra, Chobot Rafał, Maja Demska, Agata Dobierska, Karolina Dżbik, Beata Filipowicz, Zuza Golińska, Paweł Jaśkiewicz, Ewa Kasperek, Katarzyna Kimak, Piotr Kołakowski, Joanna Kozera, Katarzyna Maluga, Krzysztof Maniak, Katarzyna Nawrocka, Agnieszka Magdalena Nowak, Łukasz Radziszewski, Natalia Rybka, Piotr Urbaniec

JURY KONKURSU:
Sebastian Cichocki – krytyk sztuki, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie; Jarosław Fliciński – artysta; Karen Gunderson – artystka, wykładowca sztuki, Stany Zjednoczone; Magdalena Kąkolewska – Prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii; Joseph Santacreu – DKV Seguros, Hiszpania; Paweł Sosnowski – krytyk, kurator, Fundacja i Galeria Propaganda; Michał Suchora – kurator, Galeria BWA Warszawa; Piotr Śliwicki – Przewodniczący, Prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA; Bogna Świątkowska – Prezes Fundacji „Bęc Zmiana”; Agnieszka Tarasiuk – kurator, Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego, oddział Muzeum Narodowego Warszawie.

ORGANIZATOR:
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii

PATRONAT HONOROWY:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

PARTNERZY:
Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, DKV Seguros Medicos, Fundacja Bęc Zmiana, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

ARTYSTYCZNA PODRÓŻ HESTII – wystawa finalistów
Wystawa: 8 – 23 maja 2015 r.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
ul. Pańska 3
WSTĘP WOLNY

Więcej informacji 

Fot. (na górze): materiały organizatora

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.