szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

NOC MUZEÓW 2015 – co warto zobaczyć?

07.05.2015

Magazyn, Polska: wydarzenia

Już niebawem rusza kolejna Noc Muzeów. To jedna z ważniejszych imprez, które poświęcone są sztuce. W jednym czasie, dla zwiedzających swoje przestrzenie otwierają nie tylko muzea – na widzów czekają również specjalne atrakcje, imprezy towarzyszące, takie jak koncerty, wykłady czy warsztaty. Co dzieje się we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie czy Warszawie? Zapraszamy na  nasz krótki przegląd.

Wbrew pozorom impreza ta nie ma długiej tradycji. Pierwsza Noc Muzeów miała bowiem miejsce w 1997 roku i odbyła się w Berlinie – Lange Nacht der Museen. Atrakcyjny charakter i duże zainteresowanie wśród społeczeństwa sprawiły, że idea imprezy szybko przeniosła się do innych miast i krajów. W ślad za Berlinem podążyły więc m.in.: Paryż (Nuit Blanche), jak i Amsterdam (museums-n8). W Polsce, po raz pierwszy, oficjalna Noc Muzeów została zorganizowana w 2003 roku i miała miejsce w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Rok później święto to uczciły również Kraków i Warszawa. Noc Muzeów w Polsce odbywa się zawsze w okolicy 18 maja, gdyż jest to dzień, w którym od 1978 roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów.

Specjalnie dla czytelników przygotowaliśmy spis ciekawych wydarzeń odbywających się w kilku polskich miastach, które z pewnością okażą się interesujące zarówno dla kolekcjonerów, jak i miłośników sztuki.

KRAKÓW

Kraków, jako jedno z nielicznych miast, tegoroczną Noc Muzeów obchodził będzie 15 maja. Z tej okazji wydarzenia specjalne przygotowało blisko 50 instytucji kultury. Co wobec tego warto zobaczyć?

Oprócz możliwości zwiedzania wystaw stałych w takich muzeach jak: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Historii Fotografii, Kamienica Hipolitów, Muzeum Narodowe czy MOCAK, będzie można uczestniczyć w licznych pokazach, warsztatach i koncertach. Szczególnie interesująco zapowiadają się: koncert tradycyjnej muzyki szabatowej w Starej Synagodze oraz prezentacja malarstwa i rzeźby europejskiej od XII do XX wieku w Ośrodku Kultury Europejskiej – EUROPEUM.

Noc Muzeów Kraków

W Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego będzie można oglądać zbiór ponad 2500 najcenniejszych monet, medali i banknotów z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego oraz bezcennych starodruków i map z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego, a w Bibliotece Książąt Czartoryskich przyjrzeć się rękopisom Jana Długosza. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” zaprasza m.in. na pokaz ceremonii herbacianej i pokaz zakładanie kimona kitsuke.

Warto zajrzeć także do Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka” gdzie odbywa się właśnie ciekawa Wystawa Marii Stangret i Tadeusza Kantora, a także do Galerii Pracowni artysty.  Należy wybrać się również do Muzeum Starego Teatru, gdzie będzie można uczestniczyć w performansie Jaśminy Polak, jak i obejrzeć wystawę pt. Zakochałeś się w kimś, kto nie istnieje. Sztuka o teatrze, wystawa o sztuce, gdzie prezentowane są prace takich twórców jak: Paweł Althamer, Miron Białoszewski, Karina Bisch, Oskar Dawicki, Druga Grupa, Aneta Grzeszykowska, Nathalie Djuberg czy Zbigniew Warpechowski.    

POZNAŃ

Również w Poznaniu Noc Muzeów zapowiada się interesująco – nie tylko z uwagi na rozbudowany program miejskich muzeów, ale też ze względu na wydarzenia odbywające się w galeriach oraz przestrzeni Art Stations Foundation. Gdzie wobec tego warto się wybrać?

Poznański Arsenał zaprasza na zwiedzanie wystawy pt. Poznań Design Days 2015, z kolei Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej zaprezentuje zbiór rysunków i grafik klasyków sztuki współczesnej, których tematem będzie erotyka. Na ekspozycji będzie można zobaczyć prace takich twórców jak: Andrzej Czeczot, Jan Lebenstein, Eugeniusz Markowski, Janusz Przybylski, Leszek Rózga, Franciszek Starowieyski, Antoni Uniechowski czy Józef Szajna. Warto wybrać się również do Centrum Kultury „Zamek”, gdzie w galerii PF można będzie oglądać wystawę pt. Ja/ty/on/ona/oni oraz uczestniczyć w spotkaniu z Wojciechem Jagielskim, które odbędzie się w Sali Wielkiej o godz. 17:00. Również Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa przyjaciół Nauk przygotowała interesującą ekspozycję, w ramach której pokazany zostanie zbiór cennych, bogato ilustrowanych druków XVI-XIX wiecznych. Warto zaznaczyć, że ilustracje te wykonane zostały w niestosowanych już w zdobieniu książek technikach, jak: drzeworyt, miedzioryt czy litografia. Dla fanów innego rodzaju sztuki, Muzeum Narodowe przygotowało atrakcyjną ekspozycję pt. Nocny Poznań w blasku neonów, gdzie zaprezentowana zostanie historia poznańskich neonów, od najstarszych świetlnych napisów, przez pierwsze neony z lat międzywojennych, neonowy boom lat 60. XX wieku, aż po upadek tej formy dekoracji miejskiej przestrzeni, który nastąpił w latach 80. XX wieku. Będąc w tym miejscu warto odwiedzić również trwającą do 31 maja wystawę pt. Bunt – ekspresjonizm – transgraniczna awangarda. Prace z berlińskiej kolekcji prof. S. Karola Kubickiego.

WARSZAWA

Najbogatszą ofertę dla zwiedzających przygotowała Warszawa, gdzie będzie można odwiedzić około 237 instytucji kultury – muzea, galerie, pracownie, fundacje i wiele innych. Spectra Art Space MASTERS zaprasza na wystawę Wojciecha Fangora, podczas gdy w Galerii Apteka Sztuki będzie  można zapoznać się z twórczością malarską i rysunkową Marcina Szymielewicza. Warto odwiedzić Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej, gdzie w wielu miejscach jednocześnie można oglądać interesujące przykłady fotografii. Wystawy odbywaj się w: DSH, Galerii APS, Galerii Łazienkowskiej, Galerii Obok, Galerii Schody, Galerii Wyjście Awaryjne, Pałacu Branickich, w Starej Galerii ZPAF oraz Konstancińskim Domu Kultury w Konstancinie-Jeziornej. Miłośnicy numizmatyki, będą mogli zwiedzić wystawę poświęconą twórczości Józefa-Markiewicza-Nieszcza w Gabinecie Numizmatycznym Mennicy Polskiej S.A.

Noc Muzeów Warszawa

Również stołeczne galerie przygotowały bogatą ofertę ekspozycyjną. Galeria 101 projekt zaprasza na wystawę pt. Discovering Wonderland, w ramach której zaprezentowane będą prace wykonane przez dwóch artystów – Czesława Czaplińskiego i Alicję Domańską. W Galerii Delfiny eksponowane będą realizacje Delfiny Krasickiej, Zbigniewa Nowosadzkiego oraz Anny Alicji Trochim. Mieszczący się przy ulicy Chmielnej Goethe-Institut zaprasza widzów do zwiedzania wystawy Tomka Sikory, a Instytut 116  na wystawę pt. Kobiety w Kadrach Mistrzów Fotografii. gdzie będzie można oglądać zdjęcia tak wybitnych twórców jak m.in.: Jan Berdak, Bogdan Dziworski, Stanisław Ekier, Edward Hartwig, Jacek Jędrzejczak, Ewa Kuryluk, Zbigniew Łagocki, Marian Schmidt, Wojciech Plewiński, Romualdas Pożerskis, Sergiusz Sachno, Andrzej Świetlik, Antanas Sutkus czy Andrzej Tyszko.

Warto również wybrać się do takich galerii jak: Nowe Miejsce, Autograf, Beta16, Nieformalna czy Le Guern, gdzie można będzie obejrzeć przykłady interesującego, dobrego malarstwa. Centrum Sztuki Zamek Ujazdowski zaprasza na zwiedzanie wystawy Piotra Bosackiego, zaś Galeria Propaganda na odwiedzenie ekspozycji Ceci n’est pas cette pipe, gdzie prace swe prezentują: Krzysztof M. Bednarski, Bartosz Kokosiński, Kamil Kuskowski, Łódź Kaliska, Paweł Łubowski, Jan Mioduszewski, Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak, Mariusz Tarkawian, Włodzimierz Jan Zakrzewski, Zawa & Worpus (duet). Fotografie Tadeusza Rolke można oglądać zaś w Galerii Obserwacja. Wystawę malarstwa i rzemiosła artystycznego okresu międzywojennego będzie można podziwiać w salonie Domu Aukcyjnego Artissima, podczas gdy w Muzeum Neonów odbędzie się uroczyste odsłonięcie odnowionego przez Grupę Capital Park, historycznego fantazyjnie wyglądającego neonu Syrena z Elbląga. Dzieła autorstwa Bolesława Biegasa można będzie zobaczyć w Fundacji Orimari, zaś malarstwo Stefana Gierowskiego w Galerii Fibak. Natomiast kto jeszcze nie był, koniecznie musi odwiedzić Zachętę – Narodową Galerię Sztuki, gdzie do godziny 1:00 w nocy będzie można zwiedzać bardzo ciekawe wystawy: „Kanibalizm? O zawłaszczaniach w sztuce”, „Młodzi, obiecujący artyści jedzą i uprawiają seks” oraz „Prawda Piękno Dobro”.

WROCŁAW

Podczas Nocy Muzeów we Wrocławiu z pewnością należy odwiedzić nowy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej, która po raz pierwszy została udostępniona publiczności. W przestrzeni tej zamiast książek, będzie można oglądać prezentowane w ramach Biennale WRO obiekty artystyczne, tym samym zapoznać się najnowszymi tendencjami w sztuce technologicznej – robotami czy instalacjami interaktywnymi, świetlnymi oraz dźwiękowymi. Zaś w budynku Centrum Sztuki WRO do obejrzenia jest interesująca wystawa pt. Kultury kultywowane, w ramach której będzie można przyjrzeć się życiu mrówek. W Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich będzie można oglądać zaś wystawę w Salach Pod Kopułą, gdzie zaprezentowane są zbiory Ossolineum, m.in. rękopisy literackie, stare druki, numizmaty, miniatury czy szkic olejny Jana Styki do obrazu „Polonia”.

Noc Muzeów Wrocław

Warto zaznaczyć, że od godziny 16:00 będzie można uczestniczyć w kiermaszu wydawnictw, gdzie wystawione zostaną do sprzedaży m.in. książki z serii „Biblioteka Narodowa”, katalogi wystaw czy komiks „Kurier z Warszawy”. We wrocławskiej Galerii Miejskiej odbędzie się natomiast połączona z wystawą promocja wydanej przy współpracy z warszawską Galerią Stalowa teki graficznej pt. Młoda Grafika Polska. Dla tych, którzy preferują malarstwo, wrocławskie galerie przygotowały serię  interesująco zapowiadających się wystaw. Galeria Arttrakt zaprasza na ekspozycję Pawła Jarodzkiego, Galeria Platon zaś na zwiedzanie wystawy Eweliny Sośniak. W restauracji artystycznej Food Art Gallery można oglądać jeszcze wielkoformatowe obrazy Agaty Kosmali. Tutaj także zwiedzający będą mogli zobaczyć nowe płótna z cyklu POMIĘDZY, a także projekcję filmu Sztuka Tworzenia.

W czasie Nocy Muzeów w miejscu tym będzie można zakupić unikatowe, miniaturowe, stworzone przez malarkę, akwarele. Również zlokalizowana na Nadodrzu Galeria MD_S, zaprasza na wyjątkową pod wieloma względami indywidualną wystawę wrocławskiej artystki Dy Tagowksiej. Prezentacja obejmuje rejestrację serii performance, obiekty oraz rozwiązania site-specific tworzące jedną z określających Tagowską narracji, którą nazwać można historyczno-oniryczną. Warto także odwiedzić mia ART GALLERY, gdzie swoje ceramiczne realizacje zaprezentuje wybitna artystka – Krystyna Cybińska.

Galeria Polskiego Plakatu zaprasza natomiast na wystawę pt. Pręgowane i skrzydlate, na której zaprezentowana zostanie kolekcja około 100 plakatów z lat 1948-2015. Głównym ich motywem graficznym będą zwierzęta: Reksio, słoń Dominik, miś Uszatek, koń Karino i spora zgraja mniej lub bardziej dzikich kotów. W Galerii można nabyć blisko 5000 różnych plakatów. Od godziny 10:00 będzie można zwiedzać natomiast XVII Wrocławską Krajową Wystawę Kolekcjonerską. W jej ramach swoje zbiory zaprezentuje aż 40-u kolekcjonerów z całej Polski. Tematem przewodnim tegorocznej ekspozycji jest kolejnictwo. Nie tylko sztuki wizualne.

W czasie Nocy Muzeów odbędzie się we Wrocławiu Nocna Giełda Fonograficzna, która skierowana jest do wszystkich melomanów, płytomaniaków i wszystkich kolekcjonerów płyt. Wydarzeniu będzie towarzyszyć koncert oraz, nawiązując do tradycji podobnych spotkań, licytacja różnorodnych płyt. Amatorów retrogaming’u z pewnością przyciągnie wystawa pt. Game over Mr. Pacman w Studio Pierce of Cake, gdzie zaprezentowany zostanie sprzęt komputerowy z lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Warto pamiętać jeszcze o Zamku Topacz, w którym znajduje się Muzeum Motoryzacji. Wszyscy Ci, którzy zafascynowani są zabytkowymi samochodami, takimi jak: m.in. Buick B-25, muszą się koniecznie tam wybrać.

Dla wszystkich tych, którzy kochają zwierzęta i sztukę, przygotowana została aukcja charytatywna rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu. Aukcja odbędzie się w siedzibie Galerii Kaprysy, gdzie obiekty będą licytowane w systemie Vickreya – podczas trwania aukcji oferty cenowe nie będą podawane do wiadomości licytujących, a ich ceną wywoławczą będzie 10 zł.

Inne

W Gdańsku interesująco zapowiada się Noc w Muzeum II Wojny Światowej, gdzie dla widzów przygotowane zostało wyjątkowe zwiedzanie Półwyspu Westerplatte.  W Katowicach zaś nocne działania performatywne, które przygotowane zostały przez Centrum Scenografii Polskiej, oddziału Muzeum Śląskiego. Łódzkie Muzeum Sztuki przygotowało ekspozycję pt. Atlas Nowoczesności oraz kończącą się już wystawę Magdy Moskwy.

Terminy:

15 maja 2015 – Kraków, Opole

16 maja 2015 – większość miast oraz miejscowości w Polsce; m.in. Białystok, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Toruń, Szczecin, Warszawa, Wrocław,  Zielona Góra.

Jak będzie prezentować się Noc Muzeum w Waszym mieście? Bardzo jesteśmy ciekawi, jakie inicjatywy polecają nasi czytelnicy. Podzielcie się pomysłami w komentarzach. Napiszcie, gdzie warto zajrzeć, i co trzeba zobaczyć właśnie u Was!

Fot. (na górze): Muzeum Narodowe w Warszawie, Noc Muzeów 2012, fot. Bartosz Bajerski,
Fot. (w śródtytułach): materiały organizatorów

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiS

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “NOC MUZEÓW 2015 – co warto zobaczyć?”

  1. Adriana

    Mój rozkład jazdy na tegoroczną wrocławską Noc Muzeów to Galeria Polskiego Plakatu, Food Art Gallery, Radio Wrocław i Hala Stulecia:) nie mogę się doczekać!!!!

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.