szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Historia Peggy Guggenheim – jak stała się królową sztuki współczesnej?

08.05.2015

Świat: wydarzenia

Pochodząca z Nowego Jorku słynna amerykańska kolekcjonerka, była zagorzałą propagatorką sztuki XX wieku. Peggy Guggenheim założyła dwie bardzo ważne galerie sztuki: Guggenheim Jeune mieszczącą się w Londynie oraz Art of this century gdzie wystawiane były między innymi prace Jacksona Pollocka. Zapraszamy do lektury niezwykłego życiorysu, pełnego sprzeczności i niekonsekwencji, ale też poświęcenia dla sztuki.

Zarówno dzieła sztuki należące do kolekcjonerki, jak i jej życie, były bardzo pasjonujące i pełne różnorodnych barw. Wśród kolekcji Guggenheim można znaleźć ponad 300 prac autorstwa więcej niż 100 najbardziej wpływowych twórców XX wieku. Działalność Guggenheim wpłynęła też na postrzeganie Wenecji, jako centrum sztuki współczesnej.

Peggy Guggenheim była bratanicą Solomona R. Guggenheima, założyciela Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Kiedy miała 13 lat jej ukochany ojciec utonął na Titanicu. Jego śmierć miała ogromny wpływ jej na dorosłe życie. W wieku 23 lat przeniosła się do Europy. Wkrótce jej pasją było wspieranie artystów i promocja ich prac. Kolekcjonowanie sztuki wzbogaciło jej życiowe zainteresowania.

W dokumencie ” Peggy Guggenheim: Art Addict” Lisy Immordino Vreeland pokazane jest burzliwe życie kolekcjonerki. W swoim filmie Vreeland użyła licznych wywiadów z artystami, ekspertami sztuki i materiałów z ostatniej rozmowy przed śmiercią Peggy. Guggenheim przedstawiona jest w nim jako kobieta odważna, niebojąca się sprzeciwić oczekiwaniom wobec jej płci i klasy w XX wieku. Była bezkompromisowa. Prowadziła takie życie, jakiego pragnęła. Z rezerwą traktowała nowojorski styl życia, tak typowy dla bohemy paryskiej awangardy. Peggy Guggenheim była znana ze swojego bogatego życia seksualnego. Wśród licznych kochanków byli artyści. Ona sama mocno wierzyła w ich twórczość.

Jak podkreśla autorka filmu: „ Sądzę, że wszyscy mówią o jej seksualnym życiu i oczywiście ten temat pojawił się w filmie, gdyż sama Guggenheim poruszała ten temat w swoich wypowiedziach”. Zdaniem Vreeland: ” Ten fakt czyni z Peggy feministkę, ponieważ miała odwagę by to robić, co w tamtych czasach było czymś niespotykanym. Tego nikt inny wcześniej nie robił.”

 

Kolekcjonerka wyszła za mąż dwukrotnie. Najpierw za  artystę, dadaistę Laurenca Vaila, z którym miała dwójkę dzieci- Sibada i Pegeen, a następnie za malarza niemieckiego pochodzenia Maxa Ernsta.

Gusta artystyczne Guggenheim ewoluowały. Była wielbicielem sztuki klasycznej renesansowej. Jednak podczas swoich podróży po zakątkach Europy odkryła sztukę nowoczesną i współczesną, wówczas dużo mniej popularną. Jak wspomina Immordino „Ciekawym jest, że artyści, którymi Peggy się zainteresowała, nie byli wtedy sławnymi. Należeli oni do ruchu awangardy, będącego przeciwieństwem środowiska, w którym się wychowała.”

Znawcy sztuki postrzegają życie Guggenheim jako pełne sprzeczności. Umiała poświęcić się wspieraniu ukochanych artystów, ale niestety nie potrafiła  być matką swoich dzieci. Podkreśla się, że Amerykanka była jedną z niewielu kobiet pracującą w świecie artystów, który był wtedy zdominowany przez mężczyzn. Wśród wielu zasług przyczyniła się ona do postrzegania Nowego Jorku, jako kolebki sztuki współczesnej. Guggenheim przyznała, że jej największym osiągnięciem było odkrycie Jacksona Pollocka i wypromowanie jego sztuki.

Swoją rezydencję Guggenheim kupiła w 1949 roku. Jej przestrzeń szybko stała się miejscem w którym przechowywała swoje liczne dzieła sztuki. Po przeprowadzce do Wenecji sprawiła, że konserwatywne z natury miasto szybko ewoluowało  w miasto promujące sztukę współczesną.

Sama nigdy nie pogodziła się ze swoją starością, uznając ją za „coś najgorszego co może Cie spotkać”. Gdy zmarła w 1979 r., w wieku 81 lat, zostawiła w spadku spory dorobek. Podzieliła się swoją kolekcją dzieł sztuki z innymi. W 1951 roku przestrzeń swojego pałacu udostępniła zwiedzającym.

Obecnie w Palazzo Venier dei Leoni mieści się muzeum Peggy Guggenheim Collection, Odnajdziemy w  nim  pracę reprezentacyjne dla kubizmu, surrealizmu oraz abstrakcyjnego ekspresjonizmu. Można tam podziwiać prace takich artystów jak: Georges Braque (The Clairnet),   Marcel Duchamp ( Sad Young Men on a Train),  Salvador Dali (Birth of Liquid Desires),  Pablo Picasso ( Very Rare Picture on Earth),  Constantin Brâncuși ( rzeźba Bird in space), Max Ernst ( The Kiss, Attirement of the Bride), René Magritte( Empire of Light),  Piet Mondrian ( Composition No.1 with Grey and Red z 1938 roku) oraz  Jackson Pollock ( The Moon Woman, Alchemy).

 Fot. (góra)Peggy Gugenheim, ca. 1926
Peggy Guggenheim Collection Archives, Venice. Purchase, 1988
(courtesy Ikona Gallery, Venice),

Dominika Nizińska, red.

Portal Rynek i Sztuka

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

2 komentarzy do “Historia Peggy Guggenheim – jak stała się królową sztuki współczesnej?”

  1. B Romanska

    W artykule jest pare niescislosci do poprawy i ew. dopisania:) Podaje tylko najwazniejsze:

    Peggy urodzila sie w 1898 roku, byla corka najmlodszego syna Meyera Guggenheima, ktory byl tworca fortuny Guggenheim. Byl on najmlodszy, najprzystojniejszy i bedac 'dzieckiem/pupilem’ rodziny, nie wyslano go prestizowej szkoly jak pozostalych z barci. On sam wolal podrozowac i odkrwac swiat, podobnie jak pozniej Peggy. Po tragicznej smierci ojca Benjamna, Peggy jej siostra i matka otrzymaly stypendium/rente od bogatej rodziny, ale nigdy nie miala nielimitowanych funduszy jak jej wujek Solomon (ZATEM PEGGY NIE BYLA SIOSTRZENICA TYLKO BRATANICA SLAWNEGO SOLOMONA :)) Do Europy pierwszy raz pojechala w 1921 roku czyli jak miala 23 lata, a nie 20 ;) Jej pierwszy maz L. Vail byl znanym w owym czasie artysta- dadaista :) nie tylko pisarzem- to on wprowadzil ja na awangardowa scene paryska i to dzieki niemu Peggy poznala wiele bardzo waznych osob w jej artystyczno-kolekcjonerskiej karierze.. m.in byl to M. Duchamp- osoba, ktora (wraz z H. Read’em i Samuelem Beckett’em) jest odpowiedzialna za zawartosc kolekcji Peggy Guggenheim, on wraz z innymi znanymi personami byl jej doradca. NIe wspomniano rowniez o najwiekszej milosci Peggy – John’ie Holms’ie i o obsesji na punkcie jej ukochanych psow Lhasa Apso z ktorymi sie nie rozstawala i ktore pochowane sa przy niej w ogrodzie. Pozdrawiam

  2. Angelika

    Zdjęcie w nagłówku to nie Peggy ale jej córka Pegeen :)

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.