szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dzieło Jacksona Pollocka na Biennale w Wenecji

11.05.2015

Świat: wydarzenia

Mural: Energy Made Visible powstał w 1943 r., a Jackson Pollock stworzył go na zamówienie Peggy Guggenheim. Kolekcjonerka chciała udekorować nim jedną ze swoich ścian w nowojorskim mieszkaniu. Dziś tę pracę, zaliczaną do jednych z największych – pod względem rozmiaru – dzieł Pollocka, można podziwiać na tegorocznym Biennale w Wenecji.

Peggy podarowała dzieło malarza Muzeum Sztuki Uniwersytetu Iowa. Z tego powodu obraz ten był bardzo rzadko wystawiany w innych miejscach. Uważa się, że jest to najmniej znany przykład malarstwa dwudziestowiecznego. Jest to jedno z pierwszych, tak imponujących rozmiarów, płótno artysty. Praca nigdy wcześniej nie była wystawiana we Włoszech. Teraz zostanie wystawione na Biennale w Wenecji.

Dzieło Pollocka, tak jak wiele innych jego prac, jest z nurtu ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Przełomowe, bo ukazuje zmianę stylu malowania artysty z wcześniejszego surrealizmu na bardziej energiczny styl, pełen ekspresji. Mural wyznaczył pewien styl, któremu Pollock był wierny w późniejszych latach. Dzieło niejako „zapowiada” późniejsze prace artysty, które stały się inspiracją dla wielu malarzy. Tematyka obrazu nie jest oczywista.  W pracy, którą nazwano Mural: Energy Made Visible można dojrzeć kształty przypominające twarze, postaci, ptaki, cyfry, litery. Możliwe, że Pollock chciał swoim dziełem nawiązać do koncepcji uniwersalnych archetypów Junga.

Płótno Pollocka przez ponad 18 miesięcy poddawano pracom restauracyjnym w Getty Conservation Institute w Los Angeles. David Anfam specjalista od ekspresjonizmu abstrakcyjnego, dziś jest kuratorem weneckiej wystawy. Porównał pracę Jacksona do Les Demoiselles d’Avignon Picassa jako dzieło pełne ekspresji. Przykład obrazu, który odzwierciedla zmianę biegu historii.

Mural: Energy Made Visible można podziwiać od 23 kwietnia do 16 listopada w Peggy Guggenheim Collection w Wenecji.

Fot. Jackson Pollock, Mural: Energy Made Visible, 1943 rok, źródło: Christie’s

Dominika Nizińska, red.

Portal Rynek i Sztuka

portal_rynekisztuka_portal

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Dzieło Jacksona Pollocka na Biennale w Wenecji”

  1. B Romanska

    Peggy nie była artystką :)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.