szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
WILLA LENTZA

Relacja z wernisażu „Młoda Grafika” w Galerii Miejskiej we Wrocławiu

14.05.2015

Polska: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

8 maja 2015 odbył się wernisaż wystawy „Młoda Grafika”w Galerii Miejskiej. W ramach niej zaprezentowano prace Iwony Cur, Agaty Gerchen, Piotra Jędruszczaka, Michała Kochańskiego, Marty Kubiak i Aleksandry Prusinowskiej. Grafiki najmłodszych artystów można podziwiać do 12 czerwca 2015 roku.

„Młoda Grafika” reaktywuje tradycyjną dziedzinę sztuki – grafikę, pokazuje jej świeże, młode oblicze. Zaproszeni artyści eksperymentują z technikami, tematami i wymiarami swoich prac. Każdy z nich w odmienny i osobliwy sposób ma ambicje zrewolucjonizować podejście do wybranej przez siebie drogi artystycznej. Młodzi twórcy przekraczają granice, które zostały wyznaczone przez tradycyjne i tendencyjne postrzeganie grafiki przez historię sztuki, podnoszą tym samym jej rangę wśród innych, bardziej powszechnych mediów.

Iwona Cur jest artystką, której wielkoformatowe linoryty płynnie przechodzą z form ornamentalnych do figuratywnych, często czerpiąc także z doświadczeń op-artowych. Inspirowane naturą kompozycje wymagają od artystki godzin żmudnej pracy, co przekłada się także na odbiór jej prac – z jednej strony widz ma szansę podziwiać warstwę znaczeniową, z drugiej – wyjątkowy pokaz umiejętności warsztatowych.

Najnowszy cykl grafik Agaty Gertchen został niezwykle ciepło przyjęty przez odbiorców wystawy. Artystka, która wcześniej walczyła z formatem i techniką (Unbridled) tym razem zaskakuje niezwykle wrażliwym i eleganckim w formie cyklem. Dzięki zastosowanym technikom, przejścia między czernią i bielą bogate są zarówno w interesujące półtony, jak i interesujące, z precyzją poprowadzone linie, którym podporządkowana jest forma i tekstura. Rozrzucone przedmioty, a raczej ich abstrakcyjne cienie, dają możliwość popisu wyobraźni.

Unikatowe prace Piotra Jędruszczaka na płótnie to z jednej strony grafika do grafiki niepodobna, z drugiej przekonująca typologia osób pozbawionych ciał, jednak sprecyzowanych i konkretnych – dzięki kostiumom i pozom. Artysta zupełnie wyjątkowo traktuje technikę warsztatową: nowatorsko, na dużych formatach zaskakuje znanymi, a mimo wszystko odkrytymi na nowo motywami i kompozycjami.

Abstrakcyjne prace Michała Kochańskiego to trójwymiarowe grafiki, które zaskakują nie tylko laików. Artysta drukiem UV pokrywa dwie odmienne struktury – papier i siatkę, sprawiając, że kompozycja wydaje się w ruchu, rozciągnięta w przestrzeni i niestała. Te połączenia grafiki, technologii, wymiaru i tematu utwierdzają w przekonaniu, że Młoda Grafika Polska ma się naprawdę dobrze.

Na wystawie oprócz inspirowanych starymi japońskimi filmami grozy grafik autorstwa Marty Kubiak, można zobaczyć jej najświeższe prace, różniące się nieco konwencją od poprzednich, choć ciągle pozostające w duchu koloru i ekspresji. Serigrafie nawiązują swoją stylistyką do pierwszych gier wideo, dziecięcych rysunków, zapisków i strategicznych planów.

Aleksandra Prusinowska odsłania na ekspozycji dwa swoje oblicza. Jej akty, a zwłaszcza „Uczta” i „Naomi” to feministyczne obrazy w technice linorytu przedstawiające zmysłowe i piękne kobiety rozpięte na bogato zastawionych stołach. Zestawienie ciała i jedzenia, spożywających i spożywanych sprawia, że te sensualne grafiki uderzają swoją bezpośredniością i jasnym przekazem. Wspomniane drugie oblicze artystki to przedstawienia planet, z których niewątpliwie bije doskonały warsztat.

Portal Rynek i Sztuka
źródło: materiały prasowe

portal_rynekisztuka_portal

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.