szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wystawa twórczości Alberto Giacomettiego w Londynie

14.05.2015

Magazyn, Świat: wydarzenia

Podczas niedawnej aukcji dzieł sztuki w nowojorskim domu aukcyjnym Christie’s rzeźbę Alberto Giacomettiego „Pointing Man” sprzedano za 141,3 miliony dolarów. Ta niewyobrażalna kwota, będąca jednocześnie rekordem sprzedaży za jakąkolwiek licytowaną dotąd rzeźbę, stała się inspiracją do otwarcia wystawy prac szwajcarskiego artysty.  Tuż po nowojorskiej aukcji, londyńska National Portrait Gallery zapowiedziała otwarcie wystawy prac Giacomettiego. Będzie otwarta od 15 października do 10 stycznia 2016 r.

141,3 mln dolarów za „Pointing Man” to dziś światowy rekord sprzedaży za rzeźbę kiedykolwiek licytowaną na aukcji. Poprzednie prace artysty, także cieszyły się sporym powodzenie.  Wysokie stawki osiągnęły takie prace jak: „Walking Man I”  czy „Grande tête mince”. Pierwsza została sprzedana na aukcji w lutym 2010 roku w Sotheby’s w Londynie za 104 miliony dolarów, a drugą kupiono za 53,3 miliony dolarów trzy miesiące później.

Alberto Giacometti jest znany głównie jako twórca rzeźb-postaci o dość wyrazistej formie, w minimalistycznym wydaniu. Mało kto kojarzy Giacomettiego jako portrecistę. Londyńska National Portrait Gallery postanowiła przybliżyć ten wycinek twórczości na jesiennej wystawie, noszącej nazwę:
„ Giacometti: Pure Presence „. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć obrazy tego najbardziej rozpoznawalnego artysty XX wieku.

Jak twierdzi kurator z National Portrait Gallery Paul Moorhouse: „ Giacometti jest jednym z wielkich twórców XX- wiecznej sztuki,  jednym z wielkich przedstawicieli modernizmu. Już to wystarczającym powodem, by szerzej przyjrzeć się jego twórczości i odkryć więcej”.

Na wystawie w londyńskiej galerii będzie można podziwiać ponad 60 prac, włączając w to obrazy, rysunki i rzeźby. Pokazane będą portrety bliskich osób Alberta: żony twórcy – Annette, jego brata – Diego, matki oraz przyjaciół  takich jak Jean Genet, czy też sprzedawcy, filantropa Lorda Sainsbury.

W Wielkiej Brytanii od czasów wystawy w Tate Gallery w 1965 roku oraz w 1966 roku ekspozycji w Royal Academy przez dłuższy czas nie organizowano żadnych wystaw poświęconych szwajcarskiemu rzeźbiarzowi.

Wystawę w National Portrait Gallery w Londynie będzie można oglądać w terminie od 15 października do 10 stycznia.

Fot. Alberto Giacometti, Pommes dans l’atelier ,1950 rok, źródło: Sotheby’s

Dominika Nizińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.