szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Znamy zwycięzców 14. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii

18.05.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

Laureatami 14 edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii są Krzysztof Maniak, Katarzyna Kimak oraz Ewa Kasperek. Uroczyste ogłoszenie zwycięzców konkursu organizowanego przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii miało miejsce 11 maja br. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Prace zwycięskie i finałowe będzie można obejrzeć od 8 do 23 maja na wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Laureatem Pierwszej Nagrody podczas tegorocznej edycji był Krzysztof Maniak. Został on wyróżniony za cykl fotografii cyfrowych. Katarzyna Kimak za projekcję pt. „25. kadЯ” otrzymała Drugą Nagrodę i Nagrodę Specjalną Prezesa Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA – Piotra M. Śliwickiego . Nagrodą Publiczności obdarowano artystkę Ewę Kasperek.

Laureat Drugiej Nagrody APH, źródło: materiały prasowe

Laureat Drugiej Nagrody APH, źródło: materiały prasowe

Zwycięzcy konkursu jako nagrody otrzymali miesięczne pobyty w rezydencjach artystycznych w miejscach, które są istotne dla świata sztuki. Wiemy już, że Krzysztof Maniak student ASP z Krakowa pojedzie do Nowego Jorku. Ze swojego pobytu planuje zdać fotorelację. Laureatka Drugiej Nagrody Katarzyna Kimak – studentka z ASP w Warszawie spędzi miesiąc w rezydencji w Walencji. Ewa Kasperek – studentka z Poznania i laureatka nagrody przyznanej po raz pierwszy w historii konkursu ma zamiar pojechać do Berlina.

W skład tegorocznego jury wchodzili : Prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA – Piotr M. Śliwicki , Prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii – Magdalena Kąkolewska, Sebastian Cichocki – krytyk sztuki, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie; Jarosław Fliciński – artysta; Karen Gunderson – artystka, wykładowca sztuki ze Stanów Zjednoczonych; Paweł Sosnowski – krytyk, kurator związany z Fundacją i Galerią Propaganda; Michał Suchora – kurator, Galeria BWA Warszawa; Bogna Świątkowska – Prezes Fundacji „Bęc Zmiana”; Agnieszka Tarasiuk – kurator, Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego, oddział Muzeum Narodowego Warszawie.

Jury tak uzasadniło wyróżnienie nagrodą Krzysztofa Maniaka: „Nagrodę przyznajemy za konsekwentną i oryginalną postawę twórczą, za świadome korzystanie z najlepszych wzorców sztuki awangardowej XX wieku, wpisanej w najbardziej egzotyczny i niezdobyty dla niej obszar, jakim jest polska wieś. Nagradzamy artystę, który, mimo młodego wieku, wypracował własny, odrębny język wypowiedzi artystycznej: wyciszony, skromny, a jednocześnie wywrotowy. Jego subtelne akcje bez publiczności, fotografie i filmy wskazują na jedną z możliwych i ekscytujących dróg rozwoju dla polskiej sztuki współczesnej, jaką jest praca na wsi, blisko lokalnej społeczności i wobec natury.”

Katarzynę Kimek – laureatkę Drugiej Nagrody uhonorowano natomiast za „pracę, która pokazuje ambiwalencję uczuć ofiar i świadków przemocy, odczuwając konieczność dokonania jednoznacznych wyborów moralnych, podczas gdy otaczająca ich rzeczywistość z trudem poddaje się rozpoznaniu. Nie ma jasnego podziału na przyjaciół i wrogów a każda informacja może okazać się sprytnie zmanipulowaną informacją”.

Jeszcze w tym roku ogłoszone zostaną miejsca i terminy termin wystaw laureatów Głównych Nagród 14. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii – Krzysztofa Maniaka i Katarzyny Kimak. W powstałym w zeszłym roku Pawilonie Sztuki Ergo Hestii przy ul. Kostrzewskiego 1 można podziwiać prace wszystkich artystów nagrodzonych w konkursie i finalistów wszystkich edycji. Wystawa jest otwarta od wtorku do piątku od 11:00- 17:00.

Fot. (góra) Laureat Pierwszej Nagrody APH, źródło: materiały prasowe

Portal Rynek i Sztuka

źródło: materiały prasowe

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.