Wenecka wystawa nosi nazwę „All The World’s Futures”. Ekspozycja jest otwarta dla zwiedzających od 9 maja do 22 listopada 2015 roku. Na oficjalnej wystawie jest 136 artystów z 53 krajów. Bogatym uzupełnieniem jest blisko 44 wydarzeń z rangi „off” zaaprobowane przez Okwuia Enwezora, dyrektora i komisarza 56. edycji. Wystawa odbywa się w pałacach, kościołach i wzdłuż weneckich kanałów. Po raz pierwszy w wystawie udział biorą reprezentanci z Grenady, Republiki Mauritiusu, Mongolii, Republiki Mozambiku oraz… z Seszeli.
Wspominaliśmy już kilkukrotnie na łamach portalu „Rynek i Sztuka” o weneckim Biennale, głównie przez pryzmat wyróżnień, jakie stały się udziałem artystów. Tym razem przekrojowo spoglądamy na wybrane przedsięwzięcia, które właśnie mają miejsce. Dostępne będą dla zwiedzających aż do później jesieni.
Spośród 136 artystów z 53 krajów aż 89 twórców pojawi się tutaj po raz pierwszy. Jak podkreśla Paolo Baratta – dyrektor La Biennale di Venezia, bogactwo i siła blisko 120-letniej historii tego wydarzenia opiera się na wspaniałych wspomnieniach, różnorodności artystycznych form: „Przez pryzmat tych doświadczeń i różnorodnej perspektywie przyglądamy się współczesnej twórczości artystycznej”. Baratta zwraca też uwagę, że biennale jest aktywne w wielu innych dziedzinach sztuki: w architekturze, tańcu, teatrze, muzyce czy kinie.
W Wenecji zaplanowane są specjalne pokazy prac, między innymi fotografa Walkera Evansa z serii zatytułowanej „ Let Us Now Praise Famous Men” oraz artystów: Hansa Haacke, Teresa Burga, Fabio Mauri, rzeźbiarza Melvina Edwardsa czy malarzy Emily Kngwarreye, Tetsuya Ishida.
Artyści z organizacji The Invisible Borders Trans- African Project powstałej w 2009 roku w Nigerii będą prezentowali projekt „Trans – African Worldspace” oraz film „Invisible Borders z 2011 roku. Grupa artystów z Syrii, Abounaddara, skupiająca filmowców oraz znana ze swoich krótkich dokumentów odzwierciedlających codzienne życie zwykłych Syryjczyków, pokaże video instalacje składającą się z kilku filmów pt. „Syria: Snapshots of History in the Making”.
W ramach 56. Biennale organizatorzy przygotowali również projekt pn. Biennale Sessions, skierowany do uniwersytetów i akademii sztuk pięknych oraz do instytucji specjalizujących się w badaniach i szkoleniach w obszarze sztuki, a także blisko z nią korespondujących. Celem projektu jest umożliwienie studentom i nauczycielom odbycie trzydniowej grupowej wizyt w trakcie trwania wystawy. W ramach projektu zagwarantowano wyżywienie po obniżonej cenie, pomoc w organizacji przyjazdu i pobytu oraz bezpłatną organizacja seminariów na terenie wystawy.
Przestrzeń wystawy oraz architektura wystawiennicza zostały zaprojektowane przez Davida Adjaye oraz Adjaye Associates.
Szczegółowe informacje dotyczące 56 Biennale są na stronie internetowej.
Fot.(góra) Curator of the 56th International Art Exhibition, Okwui Enwezor, źródło: Christie’s
Dominika Nizińska, red.
Rynek i Sztuka