szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

93 mln dolarów na aukcji w Sotheby’s

25.05.2015

Aukcje, Świat

1 lipca będzie można zachorować na gorączkę złota wraz z tematyczną aukcją przygotowaną przez dom aukcyjny Sotheby’s. Kolekcja 21 prac, została wyceniona na co najmniej 93 mln dolarów. Specjaliści szacują, że największy zysk przyniosą prezentowane na aukcji prace Andy’ego Warhola. Trzeba będzie za nie zapłacić 88 mln dolarów. 

Sotheby’s ujawnia, że na aukcji nie zabraknie obrazów „One dollar bill” Warhola z 1962 r. czy „Front and back dollar bills” 1962 – 1963 r., których estymacja waha się w granicach od 13 do 18 milionów funtów. Artysta uważał, że zarówno ludzie, pieniądze jak i przedmioty codziennego użytku mają taką samą wartość. Służą publice i są artykułami konsumpcyjnymi. Poruszana w pracach Warhola tematyka dolara rozbudziła na świecie potrzebę rozmowy o zależności między pieniądzem, a sztuką. Jak sam mawiał: “amerykańskie pieniądze są naprawdę świetnie zaprojektowane. Lubię je bardziej niż jakiekolwiek inne pieniądze”.

Warhol jest obecnie jednym z najdroższych artystów na świecie. Na aukcji nie zabraknie prac innych znanych twórców, m.in. Francisa Bacona, Gerharda Richtera czy Jean Michael-Basquiata.

Lara Malan Woodgate

Fot. (góra) Andy Warhol, One Dollar Bill (Silver Certificate) (1962), źródło: Sotheby’s

Portal Rynekisztuka.pl
LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.