szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Zdzisław Beksiński zamieszka w Nowej Hucie

25.05.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

Wszystko wskazuje na to, że w 2016 roku Nowohuckie Centrum Kultury otworzy wystawę sztuki Zdzisława Beksińskiego. Prace pochodzić mają z kolekcji Piotra Dmochowskiego, który promuje obrazy artysty od 1983 roku, m.in. za pośrednictwem prywatnej galerii Musée-galerie de Beksinski w Paryżu. W ramach krakowskiej wystawy zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt obrazów i fotografii artysty oraz około 100 jego rysunków. 

W jednym z wywiadów Dmochowski tymi słowami opisał Beksińskiego: Za młodu pasjonował się ciemną magią, szamanami, tarotem, naukami dalekiego wschodu również i psychoanalizą, psychiatrią oraz psychologią. Był w tych dziedzinach nie do pobicia i potrafił o nich mówić nie tylko w szalenie interesujący sposób, ale i z wielkim znawstwem.  Mimo, że artysta starał się nigdy nie wyrażać jakiegokolwiek zdania odnośnie swojej twórczości, można z łatwością dostrzec jak jego zainteresowania z młodości przelewają się na płótna, które zaczął dość  późno tworzyć.

Popularność prac Zdzisława Beksińskiego wydaje się nie maleć. Doceniają go zarówno doświadczeni kolekcjonerzy, jak i kolejne pokolenia artystów i sympatyków sztuk plastycznych stopniowo wchodzących na rynek sztuki. Na aukcjach jego dzieła pojawiają się stosunkowo często. W 2012 aż 16 prac artysty znalazło nowych nabywców w ramach organizowanych sprzedaży młotkowych, co stanowi swoisty rekord. Najbliższa Aukcja Sztuki Współczesnej w Desie Unicum, zaplanowana na 28 maja 2015 roku, będzie stanowiła kolejną okazję do zakupu. Kolekcjonerzy będą musieli zapłacić z pracę „bez tytułu” z 1966 roku minimum 80 000 zł.

To może być przełomowy rok dla Nowohuckiego Centrum Kultury. Umowa o udostępnieniu 50 obrazów oraz 100 rysunków i fotografii została podpisana na 10 lat. Jeśli jednak wszystko pójdzie dobrze Zdzisław Beksiński zostanie w Krakowie na dłużej. Dyrektor NCK – Zbigniew Grzyb – ma nadzieję, że opłata za wstęp na wystawę nie przekroczy 8 złotych, co ma przełożyć się na popularność samego wydarzenia oraz wesprzeć rozbudowę samej placówki.

Lara Malan Woodgate

Portal Rynekisztuka.pl

Fot. Zdzisław Beksiński, Bez tytułu, 1983 r. olej/płyta, 87 x 87 cm, źródło: DESA Unicum
LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.