szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Aukcja sztuki dawnej w Desie Unicum

27.05.2015

Aktualności, Polska: aukcje

11 czerwca 2015 r. w Desie Unicum pod młotek trafią aż 73 obrazy pochodzące z XIX i XX wieku. Wśród nich znajdą się prace m.in. Jacka i Rafała Malczewskich, Józefa Mehoffera, Meli Muter, Henryka Haydena i wielu innych. Najdrożej wycenianą pracą jest dzieło Wilhelma Kotarbińskiego, za które trzeba będzie zapłacić od 1,5 – 2,5 mln złotych. Obiekty będzie można obejrzeć w salonie wystawowym Marchand od 2 do 11 czerwca 2015 r.

Mela Muter "Portret chińskiego poety Cheng Tcheng" (1899 - 1996), źródło: DESA Unicum

Mela Muter „Portret chińskiego poety Cheng Tcheng” (1899 – 1996), źródło: DESA Unicum

Zaprezentowany na okładce katalogu aukcyjnego obraz Meli Muter z połowy XIX wieku – „Portret chińskiego poety Cheng Tcheng” – był licytowany na aukcji w Christie’s w 2000 r. Modernistyczna artystka słynęła z malowania intrygujących portretów. Jak czytamy w katalogu aukcyjnym: „Portret chińskiego poety Cheng Tchenga jest szczególnym przykładem pracy Meli Muter z okresu jej największego powodzenia. W okresie międzywojennym malarka uchodziła w Paryżu za jedną z najlepszych portrecistek”. Cena wywoławcza obrazu to 180 tys. złotych.

Pod dużym znakiem zapytania znajdują się obrazy Rafała Malczewskiego „Lato na Podhalu” oraz „Rzeka” z 1927 r. Na aukcji w Desie Unicum z 12 marca 2015 roku, jego dwa obrazy sprzedały się odpowiednio za 680 tys. i 950 tys. złotych, co wywołało ogromne poruszenie w środowisku artystycznym. Ceny wywoławcze obrazów na  nadchodzącej aukcji to kolejno 80 tys. i 180 tys. złotych. Nie zabraknie również prac Jacka Malczewskiego. Cena jaką trzeba będzie zapłacić za Portret Władysława Kurzawy” to ok. 90 – 150 tys. złotych.

W czasie aukcji będzie można przebierać w szerokiej gamie pejzaży malowanych przez rozmaitych, aczkolwiek mniej znanych artystów. Pojawią się m.in.: „Pejzaż z kaplicą” Otto Rabego, „Pejzaż z ruinami zamku Świny” Dedo Carmienkego oraz „Pejzaż z rzeką” Konstantego Mackiewicza.

Kolejną gratką dla kolekcjonerów będą dwie prace Wlastimila Hofmana – „Rudowłosa dziewczynka” oraz „Autoportret na tle Wawelu” z 1921 r. Drugi obraz pochodzi z okresu, gdy artysta był u szczytu swych możliwości artystycznych. Był wtedy też niezwykle popularny, doceniany w Polsce i poza granicami kraju. Obraz wyceniony został na kwotę 45 tys. złotych.

Lara Malan Woodgate

Fot. (góra) Jacek Malczewski „Portret Władysława Kurzawy” (1921), źródło: DESA Unicum

Portal Rynekisztuka.pl
LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Aukcja sztuki dawnej w Desie Unicum”

  1. MR

    Witam,
    Obraz Meli Muter, który znajduje się na okładce katalogu nie może pochodzić z połowy XIX wieku, może chodziło o połowę XX w., jednak podejrzewam, że obraz pochodzi z wcześniejszego okresu twórczości polskiej artystki.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.