szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

39 obrazów impresjonistów wróci do Irlandii

28.05.2015

Aktualności, Świat: wydarzenia

Ponad 100 lat temu, dokładnie 15 maja 1915 roku, zatonął statek Lusitania. Wraz z nim irlandzki kolekcjoner sztuki Hugh Lane. W testamencie pozostawił życzenie aby 39 impresjonistycznych obrazów (w tym Auguste Renoira, Edouarda Manet czy Claude Monet) trafiły do irlandzkiego muzeum sztuki współczesnej. W związku z tym, że przy spisywaniu testamentu nie było świadka, ostatnia wola Hugh Lane nie została zrealizowana. Kolekcja trafiła do Muzeum Narodowego w Londynie. W związku ze rocznicą śmierci kolekcjonera, dyrektor galerii Nicholas Penny, zapowiedział oddanie Irlandii przywłaszczonych dzieł.

Dość często pojawiają się głosy, że jednym z czynników mających wpływ na rozbudzenie się irlandzkiego nacjonalizmu, było odebranie przynależących do nich obrazów. Przez długi czas mieszkańcy Irlandii, w tym znany poeta William Butler Yeats, byli bardzo oburzeni tym, że utracili malunki słynnych malarzy.

Nicholas Penny zaznacza, że Muzeum Narodowe w Londynie ma absolutnie legalne prawa do posiadania rzeczonych obrazów, nie wyklucza jednak tego, że z moralnego punktu widzenia od zawsze przynależały one do Irlandii. Uważa to również za bardzo istotny gest w związku z tym, że wciąż istnieje wiele galerii, które przetrzymują zrabowane w czasie wojen obrazy, których prawowici właściciele znajdują się setki kilometrów od nich. Można powiedzieć, że na ścianach muzeów narodowych znajdują się małe grzeszki państw czy nawet poszczególnych osób, które są potwierdzeniem na to jak burzliwa jest historia świata. Roy Foster – irlandzki profesor historii z Oxfordu, powiedział że żaden pracownik galerii nie zaszedł nigdy tak daleko w budowaniu wzajemnego zrozumienia między muzeami.

renoir

Obraz Auguste Renoir, Parasolki, 1881-1886r. źródło: nationalgalleryimages.co.uk

Oddanie Irlandii tak bezcennych malunków jak: obraz Auguste’a Renoira „Parasolki” z około 1881-1886, Edouarda Manet’a „Koncert w ogrodzie Tuileries” z 1862 roku, czy Monet’a „Lavacourt under snow” z około 1878-81 roku może mieć bardzo duże znaczenie dla zwiększenia popularności muzeum. Jak podkreśla sama dyrektorka Dublińskiego Muzeum – Barbara Dawson: „Otrzymanie w spadku tak prestiżowych prac jak te niegdyś należące do Pana Hugh Lane’a mogłyby wnieść wiele korzyści dla budowania instytucji muzealnej”.

Zwrócenie odebranych obrazów może mieć również ważne, symboliczne znaczenie dla poprawienia stosunków międzynarodowych. Jest to najdostojniejsza forma przeproszenia za wyrządzone szkody i wyciągnięcie ręki w stronę zgody. Ten problem nie dotyczy jedynie Irlandii, ale państw na całym świecie. Szacuje się, że po II Wojnie Światowej w Polsce odebrano około 500 tys. dzieł sztuki. W przeciągu ostatnich czterech lat, wróciło ich tylko 14. W Internecie znajduje się wiele list opisujących utracone obrazy, wśród nich znajdują się takie postaci jak: Canaletto, Albrecht Dürer, Anton van Dyck Hans Holbein Młodszy czy Julian Fałat.

music

Obraz Euouard Manet Koncert w ogrodzie Tuileries, 1862r. źródło: nationalgalleryimages.co.uk

Jest to delikatny temat, który wymaga uwagi na całym świecie, dlatego czyn dyrektora Muzeum Narodowego w Londynie jest taki istotny. Miejmy zatem nadzieję, że już do 2019 roku obrazy wrócą na swoje prawowite miejsce.

Gwoli przypomnienia: temat zwrotów zagrabionych dzieł sztuki zawsze będzie budził ogromne emocje. Obecnie trwa batalia o zwrot dzieł z kolekcji zmarłego w 2013 roku niemieckiego „kolekcjonera” Corneliusa Gurlitta, o czym pisaliśmy na łamach portalu Rynek i Sztuka.

Lara Malan Woodgate, red.

Fot. (góra) Euouard Manet, „Koncert w ogrodzie Tuileries” 1862 r., źródło: nationalgalleryimages.co.uk

Portal Rynekisztuka.pl
LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.