szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Czwarty wymiar rzeźby. Retrospektywa Moniki Osieckiej

03.06.2015

Magazyn

W galerii sztuki współczesnej van Rij mieszczącej się w niezwykłej przestrzeni wystawienniczej starem manufaktury porcelany AS Ćmielów 22 maja 2015 roku odbył się wernisaż wystawy „Czwarty wymiar rzeźby. Retrospektywa Moniki Osieckiej”.

Monika Osiecka jest jedną z najciekawszych polskich rzeźbiarek. Urodzona w Mediolanie, nie kryje zachwytu nad kulturą Włoch, dlatego często sięga po tak klasyczne materiały, jak brąz czy alabaster, i tematy, takie jak akt. Najnowsza wystawa artystki związana jest z jubileuszem 20-lecia jej twórczości i potrwa do 31 lipca 2015 rokuGalerii van Rij.

 

W przestrzeni Galerii van Rij można oglądać kilkadziesiąt rzeźb z brązu, alabastru i fragmentów lustra, głównie są to akty kobiece i rzeźby abstrakcyjne. Zgodnie z pomysłem kuratora wystawy – Katarzyny Rij prace zostały ukazane w kontekście tekstów z książki Moniki Osieckiej pt. „Fragmenty Lustra”. Wybrane cytaty z książki zaprezentowane są na planszach aranżujących przestrzeń i właśnie one proponują odbiorcy „czwarty wymiar” rzeźb, czyli spojrzenie na nie z perspektywy twórcy.

„Fragmenty Lustra” są bardzo osobistym zapisem przeżyć artystki, ale jak sama mówi:  Nie mam problemu z tą osobistością. Teksty są zapisem chwili które się już wydarzyły. I dodaje, że teksty są bardziej ekshibicjonistyczną formą niż rzeźby, rysunki czy zdjęcia. Poetycka forma i niezwykła intymność tej autobiograficznej narracji dają rzadki w literaturze polskiej zapis twórczej samoświadomości i kobiecego doświadczenia

Goście obecni na wernisażu mieli niepowtarzalną okazję bezpośredniej rozmowy z artystką i konfrontacji własnych wrażeń z przeżyciami towarzyszącymi rzeźbiarce podczas tworzenia prac.

Część z prezentowanych na wystawie prac to akty kobiece, które bardzo często nawiązują do motywu kobiety w ciąży. Autorka opowiada o momencie, gdy ona sama była w ciąży i jakie wrażenie wywarł na niej ten moment życia:  To był niezwykły stan. Chodziłam w wewnętrznej euforii. Wydawało mi się, że unoszę się parę centymetrów nad ziemią – tłumaczy artystka. Z tego stanu wzięła się seria rzeźb.

Po obejrzeniu wystawy można odnieść wrażenie, że prace są dość podobne do siebie. To jednak zamierzone działanie Osieckiej i wynika z rytmu pracy artystki.

Bardzo często tworzę serie rzeźb. Mam jakąś pozę, która mnie fascynuje. Jednak po zrobieniu jednej rzeźby jest to dla mnie za mało. Dalej ten temat jest dla mnie nie przerobiony. Pogłębiam go w następnej pracy. Dalej wytwarzam bryły. Popycham ruch głębiej, aż wyczerpie się moja chęć – mówi Monika Osiecka.

Zapraszamy do okrywania czwartego wymiaru rzeźb Moniki Osieckiej w Galerii van Rij.

Wystawę organizowaną przez Fundację Art and Design Lubomir Tomaszewski patronatem honorowym objęły: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasada Włoska w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Narodowe Centrum Kultury i portal Mapa Kultury.

Wernisaż zaszczycili swoją obecnością m.in. Wioletta Laszczka-Bubień – Naczelnik Wydziału Szkolnictwa Wyższego Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Jan Gagacki – Dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

O Monice Osieckiej

Monika Osiecka – rzeźbiarka i pisarka, absolwentka warszawskiej ASP, Pracowni Rzeźby Grzegorza Kowalskiego, w której w 1994 r. obroniła dyplom. Do rzeźby dochodziła poprzez fascynacje kulturą Włoch oraz Iranu, gdzie spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. Urodzona w Mediolanie, studiowała filologię perską oraz włoską na Uniwersytecie Warszawskim, aby następnie je rzucić i podjąć studia na ASP.
Tworzy akty kobiece i rzeźbę abstrakcyjną. Materiałem z wyboru jest kamień, w którym pracuje na międzynarodowych sympozjach rzeźbiarskich w całej Europie. W 2011 roku napisała książkę pt.: „Fragmenty Lustra”. Poetycka forma i niezwykła intymność tej autobiograficznej narracji dają rzadki w literaturze polskiej zapis twórczej samoświadomości i kobiecego doświadczenia. W 2014 roku wygrała konkurs francuskiego Departamentu Orne na monumentalną rzeźbę pokoju, upamiętniającą zwycięską bitwę Generała Stanisława Maczka o wzgórze Montormel.

Wystawa Moniki Osieckiej połączona jest ze sprzedażą jej prac.
Galeria van Rij
ul. Sandomierska 243, 27-440 Ćmielów
tel. 604 442 703,
email: biuro@galeria-rij.com
www.galeria-rij.com

źródło: materiały organizatora

Fot. (góra): Akt 5-ty miesiąc, koniakowy alabaster – agat, 2004 r., wielkość naturalna, źródło: materiały organizatora

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.