szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Startuje Biennale w Wiedniu

10.06.2015

Aktualności, Świat: wydarzenia

Rozpoczynające się 11 czerwca Biennale w Wiedniu, o charakterze interdyscyplinarnym, nosi nazwę „Ideas for Change”. Pod nazwą kryje się integracja kilku sektorów sztuki, architektury i designu.  To pierwsze tego typu wydarzenie na skale międzynarodową. Jego celem jest określić nowe ścieżki „na rzecz pozytywnej zmiany dzięki kreatywnym pomysłom i projektom artystycznym”. Wystawy oraz instalacje zostaną osadzone w przestrzeniach kilku wiedeńskich instytucjach kultury.

Realizacja celu, jaki zakłada program wiedeńskiego biennale, odbywać się będzie podczas prezentacji wystaw w Austriackim Muzeum Sztuk Stosowanych/Sztuki Współczesnej (MAK) – to właśnie z inicjatywy tej instytucji powołano do życia biennale. Imprezy odbywać się będą także w Kunsthalle Wien, w Angewandte Innovation Laboratory Uniwersytetu Sztuk Stosowanych w Wiedniu, w Centrum Architektury w Wiedniu. Ekspozycje i projekty wystawione zostaną  ponadto w miejscach publicznych.

Wiedeńskie Biennale w swoim integralnych założeniu bazuje na  przemianach w społeczeństwie, które w dużej mierze bazują na rozwoju nowych technologiiCyfrowa rewolucja jest obecna w każdym aspekcie naszego życia i jest fundamentem obecnych przemian naszej cywilizacji. Można to porównać z rewolucją przemysłową, której konsekwencje Zachód ponosi po dziś dzień. Dzisiejszy, technologiczny rozwój, oferuje rozmaite rozwiązania dla ulepszenia i poprawienia jakości każdego następnego dnia. Pojawiają się też nowoczesne koncepcje na życie, a biznes zaczyna królować w każdym jego sektorze – przekonują organizatorzy wydarzenia; Pedro Gadanho, Harald Gruendl, Maria Lind oraz Peter Weibel.

Wybór Wiednia jako platformy dla realizacji powyższych celów nie jest przypadkowy. Wraz z początkiem XX wieku to miasto stało się jednym z kluczowych centrów europejskich przemian i rozwoju. Owoce tych pozytywnych przemian, stolica Austrii zbiera także współcześnie. Ta historyczna baza określiła dzisiejszą pozycję Wiednia. Dlatego, w opinii organizatorów, symbolika ówczesnej rewolucji staje się znakomitym punktem wyjścia do otwarcia się na różne, pozytywne zmiany.

Zbliżającemu się biennale przyświecają idee dotychczas mało eksponowane w przestrzeni kulturowej miast. Wiedeń nie tylko oddaje swoją przestrzeń dla artystów tworzących w rozmaitych dziedzinach. Miasto chce sprowokować i zachęcić do dyskusji o sztuce, designie czy architekturze także tych, który dość sceptycznie nastawieni są do wszelakich dzieł zrodzonych w artystycznej wyobraźni. Współcześnie sztuka, sztuki plastyczne wespół z cyfrowym modernizmem – jak określają współczesne przemiany organizatorzy – przenikają się nawzajem. To temat, które należy współcześnie podjąć i przedyskutować, bo kształtuje nasze codzienne życie.

viennabiennale_1006

Organizatorzy wyznaczają sztuce bardzo poważne i odpowiedzialne zadanie. Na pewno nie naiwnie pragną, by sztuka stała się siłą napędową, motywującą do refleksji, a także siłą inspirującą ludzi do aktywności społecznej. Architektura, design i sztuki plastyczne powinny się razem połączyć i stać się jednością dla, jak to określono w programie – „pozytywnych zmian”. A takie już mają miejsce we współczesnej architekturze i designie. Sztuk plastycznych nie pomijają – one także rozwijają wrażliwość estetyczną we współczesnym świecie.

Wiedeńskie Biennale w 2015 roku określono mianem „koncertu”. Na tak skonstruowanej scenie każdy z artystów wprowadzi swój własny „instrument”. Organizatorzy pokładają w całym wydarzeniu ogromne nadzieje związane z tym, co może wydarzyć się w przyszłości: Wiedeń otwiera się ponownie Wiednia na niezliczone, interdyscyplinarne projekty, które będą miały miejsce w przyszłości – przekonują twórcy pomysłu.

Wiedeńskie Biennale potrwa do 4 października 2015 roku.
Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie organizatora.

Lara Malan Woodgate, red.

Autor ilustracji (góra): Buero Bauer, źródło: viennabiennale.org

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.