szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Dollar Sign” Warhola najdroższe na aukcji w londyńskim Bonhams

19.06.2015

Aktualności, Świat: aukcje

ART KONSULTACJE PREMIUM

Od 400 do 600 tys. funtów brytyjskich – w takich granicach mieści się estymacja dzieła Andy`ego Warhola z 1982 roku. Praca ikony pop-artu pojawi się na aukcji noszącej nazwę „Post – War and Contemporary Art” w brytyjskim domu aukcyjnym Bonhams. Aukcję zaplanowano na 1 lipca i wygląda na to, że dzieło Warhola będzie tego dnia jednym z najwyżej wycenianych.

Ralph Taylor, dyrektor działu sztuki współczesnej domu aukcyjnego Bonhams przyznaje, że „Dollar Sign” to „klasyczne dzieło z jednej z najważniejszych serii Warhola, a pięć jaskrawych znaków, nałożonych na czarne tło, czyni to dzieło unikatowym”. W przeciwieństwie do większości dzieł amerykańskiego artysty, motyw dolara na obrazie nie jest kolejnym, powielonym z fotografii. W tym przypadku malowane farbą akrylową kreski są odwzorowaniem szkicowanych ołówkiem rysunków Warhola.

Andy Warhol, Dollar Sign, 1982, źródło: Bonhams.com

Andy Warhol, Dollar Sign, 1982, źródło: Bonhams.com

Przedstawiciel pop – artu znany jest przede wszystkich z prac, które warsztatowo opierają się na powielaniu obiektów charakterystycznych dla kultury masowej. Z pozoru, nie mają w sobie nic z oryginalności. Na tym jednak Warhol zbudował swoją popularność. Dziś te prace uznaje się za ikony pop-kultury, choć już w latach 50-tych artysta zaznaczył swoją obecność jako rysownik.

Jego upodobanie do wykorzystywania w swoich dziełach motywu dolara są odbiciem poglądów artysty na temat pieniądza. Jak sam przyznawał, kochał pieniądze i chciał zarabiać je właśnie na sztuce. Umieszczając na swoich obrazach motyw amerykańskiej waluty artysta prowokował. Zachęcał do dyskusji na temat wartości pieniądza oraz zależności między nim a sztuką.

Co ciekawe, aukcja „Post – War and Contemporary Art” w domu aukcyjnym Bonhams, nie jest jedyną tego dnia w Londynie na której licytowane będą prace Andy’ego Warhola. 1 lipca, w tym samym czasie, pod młotek w domu aukcyjnym Sotheby`s (o czym pisaliśmy już w maju) trafi m. in „One dollar bill” z 1962 r. Specjaliści szacują, że wśród 21 wystawionych na licytacji prac, to właśnie dzieła Warhola przyniosą najwyższy obrót, bo łącznie aż 88 mln dolarów.

Magdalena Kaźmierczak

Ilustracja (góra): Andy Warhol, One Dollar Bill (Silver Certificate) (1962), źródło: sothebys.com

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

 

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.