szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Skarby sztuki japońskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie

19.06.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

18 czerwca ruszyła wystawa „Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich”. Ekspozycja prezentuje najcenniejsze zabytki sztuki japońskiej zgromadzone w państwowych zbiorach. W warszawskim Muzeum zobaczymy blisko 300 obiektów, w tym malarstwo, rzeźbę, militaria, czy ikony sztuki japońskiej, a wśród nich drzeworyty Hokusaia z jego słynną grafiką Pod wielką falą w Kanagawie. Prace Hokusaia inspirowały twórców z Zachodu, w tym m.in. Stanisława Wyspiańskiego.

Wystawa przygotowana z okazji jubileuszu dwudziestolecia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie zabierze zwiedzających w niezwykły i barwny świat sztuki japońskiej, w której bogactwo technik i prezentowanych form przeplata się ze szlachetnym minimalizmem. Wystawa prezentuje przede wszystkim obiekty z okresu Edo (1603 – 1868), a także drzeworyty ukiyo-e oraz tkaniny i rzeźby z okresu Meiji.

Egzotyka, dekoracyjność, niezwykła precyzja oraz dbałość o detale w dziełach artystów japońskich, od wieków budzi zainteresowanie w Europie. Symbolem pierwszej polskiej fascynacji dziełami z Japonii jest licząca 23 tys. sztuk kolekcja króla Augusta II Mocnego, który zgromadził najbogatszą w Europie kolekcję chińskiej i japońskiej porcelany oraz innych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Ze zbiorów polskiego monarchy pochodzą najcenniejsze z prezentowanych na wystawie arcydzieł.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie potrwa do 9 sierpnia. Towarzyszyć jej będą liczne warsztaty i wykłady poświęcone kulturze japońskiej. Warszawa to nie jedyny przystanek japońskiej sztuki ze zbiorów państwowych. Eksponaty trafią też do Muzeum Okręgowego w Toruniu i następnie do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Magdalena Kaźmierczak

Ilustracja (góra): Andō Hiroshige, Sakura nocą nad Sumidą, 1848–1849, drzeworyt barwny (fragment), fot. Piotr Ligier MNW,
źródło: materiały organizatora

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.