szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rekordowa cena za pocztówkę z podpisem Pablo Picasso

22.06.2015

Aktualności, Świat: aukcje

ART KONSULTACJE PREMIUM

Za 166 tys. euro wylicytowano pocztówkę z ręcznym podpisem hiszpańskiego kubisty. Jak informują organizatorzy, podczas licytacji w niemieckim domu aukcyjnym Geartner, ustanowiono światowy rekord aukcji na rynku sztuki „pocztówkowej”.

Pocztówka na odwrocie przedstawia prosty, ukazany z lotu ptaka widok miasteczka Pau na południu Francji. Początkowa estymacja wyniosła 100 tys. euro. Ostatecznie po zaciętej licytacji prowadzonej w czterech językach (niemieckim, angielskim, francuskim i rosyjskim) transakcja została potwierdzona telefonicznie, a kartkę nabył anonimowy kolekcjoner. Wraz z prowizją nowy właściciel będzie musiał za nią zapłacić ponad 200 tys. euro.

31.Auktion

Pocztówka z podpisem Pablo Picasso, źródło: auktionen-gaertner.de

Hiszpański malarz pocztówkę wysłał do swojego przyjaciela – francuskiego poety Guillaume Apollinaire. Pocztowy stempel wskazuje, że została wysłana 5 września 1918 roku, ale co ciekawe, nigdy nie dotarła do adresata. Świadczy o tym widniejący na przesyłce francuski odpowiednik stempla o nazwie „zwrot do nadawcy”.

Prawdopodobnym źródłem błędu, który uniemożliwił dostarczenie korespondencji było zaadresowanie kartki w języku hiszpańskim. Adresatem okazał się Don Guillermo Apollinaire, nie zaś Guillaume Apollinaire, co wprowadziło w błąd francuskich pracowników poczty.

Obok danych adresata i podpisu nadawcy na pocztówce widnieje rysunek (jego autentyczność została potwierdzona) namalowany przez samego Pablo Picasso. Jak tłumaczą w oświadczeniu przedstawiciele domu aukcyjnego Gaertner, kubistyczny rysunek w pełni odzwierciedla formę sztuki, która stanowiła główny warsztat malarski Hiszpana.

Magdalena Kaźmierczak

Ilustracja (góra): Pocztówka z podpisem Pablo Picasso, źródło: auktionen-gaertner.de

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.