szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

Weekend premier we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

22.06.2015

Aktualności, Polska

Ostatni weekend sezonu 2014/2015 będzie we Wrocławskim Teatrze Współczesnym weekendem premier.

27 czerwca (sobota) w cyklu „Prosta historia” na deskach Teatru odbędzie się prapremiera sztuki „Nie trzeba” napisanej na zamówienie WTW przez Asję Wołoszyną – autorkę z Petersburga, laureatkę konkursów dramaturgicznych, której teksty miały w tym sezonie 9 premier. Spektakl reżyseruje Kamila Michalak. Kolejne przedstawienia: 28 i 30 czerwca. Sztuka została napisana na zamówienie Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Spektakl inspirowany jest życiem i dziełem naukowym rosyjskiego matematyka Grigorija Perelmana. W pracy nad tym przedsięwzięciem twórcy zadają sobie pytanie, czym dziś jest mądrość. Gdzie szukać mądrości? Człowiek mądry, to jaki? Czy Perelman jest mądrym człowiekiem i przez to szczęśliwym, szczęśliwszym? Najbardziej rozsławiona praca Perelmana to dowód hipotezy Poincarégo, która dotyczy kształtu Wszechświata i ma wielki wpływ na badania związane z jego początkiem. Ważnym jego dokonaniem w dziedzinie topologii jest również dowód tak zwanego teorematu o duszy. Grigorij Perelman to niewątpliwie jeden z największych umysłów naszych czasów. Jednocześnie jego postawa życiowa – unikanie rozgłosu i odcinanie się od wszelkich doczesnych spraw – wyzwala w nas potrzebę powrotu do najważniejszych pytań o miejsce człowieka w kosmosie, o ograniczoność jego percepcji.

28 czerwca (niedziela), realizacją dramatu Tymoteusza Karpowicza „Dziwny pasażer” w reżyserii Andrzeja Ficowskiego zainaugurowany zostanie nowy cykl repertuarowy „Teatr w ciemnościach”. Drugi pokaz odbędzie się 29 czerwca w 10. rocznicę śmierci pisarza, pięćdziesiąt jeden lat po prapremierze tego dramatu na scenie przy ul. Rzeźniczej w reżyserii Andrzeja Witkowskiego. Spektakl z 1964 roku miał swoją telewizją wersję; jej pierwsza emisja miała miejsce 28 września 1966, zapis niestety nie zachował się.

plakat_DZIWNY PASAZER 400px

Plakat zapowiadający sztukę Tymoteusza Karpowicza, źródło: materiały organizatora.

Sztuka Tymoteusza Karpowicza „Dziwny pasażer” dzieje się w nocy we współczesnej Warszawie i opowiada o lękach – społecznych i indywidualnych dwóch pokoleń Polaków. Wiekowy Pasażer poszukuje cieni, których nie ma. Młody Szofer jest skazany na ich wysłuchanie. U Karpowicza w tej dziwnej podróży w okolicach świtu, kiedy, wedle Chińczyków jest najciemniej, wszystko jest schowane, utajone, z pogranicza bytu i niebytu. Jazda taksówką po wyciemnionym mieście staje się wiwisekcją i anatomią lęków rozpisanych na perfekcyjnie ułożoną psychodramę. Enigmatyczny Pasażer przerzuca swoje traumy na Szofera. Sztuka jest metaforą społecznych uzależnień od pamięci, pokazuje jak łatwo manipuluje się tradycją, a na ogólnym planie – przeszłością. „Dziwny pasażer” pod płaszczykiem starych, wydawałoby się przebrzmiałych i niebyłych problemów, ukazuje widzowi mechanizm przerzucania traum z pokolenia na pokolenie, co w Polsce zbiera szczególnie bolesne społeczne żniwo

 Aktualizacja organizatora z dn. 24 czerwca:

Premiera przedstawienia Dziwny Pasażer z powodu choroby aktora zostaje przesunięta na 12 września 2015 roku. Bilety kupione na czerwcowe spektakle są ważne na spektakle w dniach 13, 15, 16 września 2015 roku. Prosimy o wybór dogodnego dla Państwa terminu. W przypadku braku możliwości zmiany terminu Teatr zwróci pieniądze za bilety.

Prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: 71 358 89 22 z kasą biletową, która czynna będzie do dnia 30 czerwca (do soboty włącznie od godz. 12.00 do 19.00, w niedzielę od 17.00 do 19.00 oraz we wtorek od 12.00 do 19.00).

Ilustracja (góra): Plakat „Nie trzeba”, źródło: materiały organizatora

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.