szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Startuje ArtVilnius ’15, czyli międzynarodowe targi sztuki współczesnej

24.06.2015

Aktualności, Magazyn, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

6. edycja potrwa od 25 do 28 czerwca i jest to jedna z najbardziej prestiżowych imprez wystawienniczych w regionie Bałtyku. Na 15 tys. metrów kwadratowych powierzchni swoje prace zaprezentuje 55 galerii sztuki współczesnej, m.in. z Polski, Belgii, Niemiec, Francji, Danii, Włoch, a także Litwy i Rosji.

Organizowane od 2009 roku targi „ArtVilnius” są największym tego typu wydarzeniem w regionie Morza Bałtyckiego. Od samego początku targom przyświecała idea promowania sztuki współczesnej, stymulowania międzynarodowego rynku sztuki, co w założeniu miało pomóc skrócić dystans dzielący Wschód i Zachód, a związany z poziomem rozwoju rynku sztuki. Organizatorzy przekonują, że program targów konstruowany jest przy uwzględnianiu najnowszych trendów na rynku sztuki współczesnej.

Plakat "Art Vilnius`15, źródło: www.artvilnius.com

Plakat „Art Vilnius`15, źródło: www.artvilnius.com

W ciągu ostatnich trzech lat kluczowe elementy targów określiły stały wzór, który tworzy program targów. Każdego roku targi mają swój wiodący temat. Podczas tegorocznej edycji skupiamy się na prywatnych kolekcjach i fotografii – tłumaczy Ernestas Parulskis, krytyk sztuki i jeden z członków jury tegorocznej edycji targów. Wypracowana przez lata formuła wileńskich wydarzeń wzbogaciła się o nowy punkt programu. Gościem honorowym 6. edycji będzie Ukraina, której przedstawiciele pojawią się ze swoim dorobkiem artystycznym. Zobaczymy prace współczesnych ukraińskich artystów z siedmiu, największych galerii sztuki w Kijowie, m.in. z Tsekh, Karas, Ya gallery, czy Bottega.

Diana Stomione, dyrektor „ArtVilnius`15”: Pomimo skomplikowanej sytuacji politycznej na Ukrainie, sztuka w tym kraju jest wciąż żywa. W przeciwieństwie do litewskich, ukraińskie prywatne galerie sztuki nie mogą liczyć na wsparcie ze strony państwa. Są zdane same na siebie. Tym bardziej udział w targach „ArtVilnius`15” jest dla nich ważny, bo daje szansę na nawiązanie nowych kontaktów.

Kolejna nowością tegorocznych targów jest podjęcie współpracy z VIDEONALE – jednym z najstarszych międzynarodowych festiwali współczesnej sztuki filmowej w Europie, a organizowanym od 1985 roku w Niemczech. Zespół kuratorów dokonał wyboru najlepszych praca z 15. edycji festiwalu, które zostaną zaprezentowane w czasie targów „ArtVilnius`15”.

Organizatorzy w programie targów wyróżnili prace, których ekspozycja była możliwa dzięki współpracy z Lewben Group, jedną z liczących się międzynarodowych instytucji finansowych. Po raz pierwszy zaprezentowana zostanie kolekcja współczesnych artystów skupionych wokół Lewben Art Foundation, wśród nich m.in. Charles Avery, Marcus Schinwald, czy Tala Madani. Twórcy pojawiali się z ekspozycjami w tak prestiżowych galeriach jak MoMA w Nowym Jorku czy Modern Tate w Londynie.

W programie tegorocznych targów przewidziano liczne wykłady i dyskusje na temat sztuki i kolekcjonerstwa, a także program edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Przyznane zostaną nagrody dla artystów w różnych kategoriach, w tym nagroda publiczności.

Zarówno dla zwiedzających, jak i dla kolekcjonerów, targi „ArtVilnius” są niepowtarzalną okazją, by nie tylko obcować z nowoczesną sztuką, ale by nawiązać nowe kontakty i poznać artystów młodego pokolenia.

Na wileńskich targach nie zabraknie też polskiego akcentu. Zaprezentowane będą prace warszawskiej Galerii Stalowa. Już teraz organizatorzy ogłosili, że podczas przyszłorocznej, 7. edycji targów ArtVilnius, krajem honorowym będzie Polska.

Targi będą otwarte dla zwiedzających od 25 do 28 czerwca, a odbywają się na terenie Litewskiego Centrum Wystawowo-Kongresowego LITEXPO w Wilnie.

Magdalena Kaźmierczak

Fot. (góra): Targi ArtVilnius`15: źródło: artvilnius.com

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.