szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Sztuka algorytmem kreowana

24.06.2015

Ciekawostki, Świat: wydarzenia

O wpływie nowoczesnych technologii w procesie kreacji artystycznej mówi się dziś coraz częściej. Pojawiały się już wiersze generowane przez oprogramowanie. Dziś dwa giganty technologiczne, Facebook oraz Google, idą o krok dalej. Opracowały system, którego zadaniem będzie wygenerowanie… „dzieła sztuki”. W oparciu o kilka ilustracji algorytmy generują obraz, który w rezultacie ociera się często o… surrealizm. Czy sztuczna inteligencja zastąpi ludzki akt twórczy?

Na wstępie uspokajamy. Proces wizualizacji finalnego projektu, przy wykorzystaniu rozbudowanych algorytmów, poddaje w wątpliwość założenie, czy to co generuje system można określić mianem dzieła sztuki. Twórcy pomysłu tłumaczą, że nie chodzi o to, by komputery nauczyły się tworzyć idealne odzwierciedlenia rzeczywistości. „Akt twórczy” zakłada dużą dozę surrealizmu. I, jak przekonują giganci z Doliny Krzemowej, obrazy w swojej formie czerpią z impresjonizmu. Owocem pracy oprogramowania są hipnotyczne krajobrazy, futurystyczne budynki czy obiekty ze sobą połączone. Przypomina to malarską interpretację zwykłych ilustracji.

Jak zatem „pracuje” komputer w swojej artystycznej pracowni? Pierwszy algorytm tworzy obraz w oparciu o losowy wektor, drugi, w tym samym czasie podejmuje się weryfikacji, czy elementy przetwarzanego obrazu są zbieżne z obiektami rzeczywistymi. Algorytm eliminując niepasujące fragmenty kreując finalny obraz. Taki „produkt” może być następnie wielokrotnie modyfikowany.

koziorozce_2406

Twórcy oprogramowania poddali pod ocenę rezultat pracy wirtualnej inteligencji. Wyniki eksperymentu są zaskakujące. Aż 40% obrazów powstałych w wyniku pracy algorytmu jest w stanie oszukać ludzkie oko, które widzi je jako dzieło powstałe ręką artysty. Istnieje spora szansa, że skuteczność ta wzrośnie w przyszłości, a same obrazy staną się bardziej realistyczne.

Zupełnie inaczej przebiega analiza procesu w oparciu o zdjęcia. Co potrafią maszyny? Komputer dokonując interpretacji porównuje widoczne obiekty z przedmiotami realistycznymi. Po wielokrotnej obróbce komputerowe „dzieło sztuki” przypomina marzenie senne wzbogacone o elementy ludzkie lub rzeczywiste przedmioty. Komendy jakie twórcy wydają oprogramowaniu mają zakres niemal nieograniczony. Jedna kreska potrafi w diametralny sposób wpłynąć na percepcję pracy. Krawędzie ulegają modyfikacjom, obraz staje się bardziej rozmyty i plastyczny.

Rezultatem polecenia opierającego się na wyszukaniu motywów zwierzęcych jest obraz, który w swojej formie może budzić konsternacje lub niepokój.

Mimo ciekawych efektów pracy z komputerami przy tworzeniu obrazków, Google i Facebook mają dużo wyższe cele. Pragną nauczyć ich systemy aby potrafiły samodzielnie generować obrazy w swoich „głowach”, które byłyby idealnymi odzwierciedleniami rzeczywistości i ułatwiły pracę. Są do dopiero początki wieloletniej współpracy człowieka z komputerem. Póki co rezultaty nie zawsze są zadowalające.

Niedoskonałość systemu, bądź jego „kreatywność” potrafi zaskoczyć samych twórców. Jeden z eksperymentów polegał na odnalezieniu w zaszumionym obrazie… ciężarówki. System w wyniku pracy algorytmów, zaproponował obraz, który można zinterpretować jako ilustrację hantli i ramion. Logiczny ciąg zdarzeń przyporządkował dłonie ciężarom, jako element towarzyszący i niezbędny.

Dumbbells plus arm  Photograph Google

Efekty pracy oprogramowania trudno określić mianem wybitnych dzieł, bliskich człowiekowi. Intencją twórców futurystycznego rozwiązania jest dostarczenie narzędzia wspierającego kreatywność twórców, będącego elementem zabawy i przyjemności.

Można więc wierzyć, że nic nie zastąpi zapachu farby i odcisku pędzla na płótnie.

Lara Malan Woodgate, red.

Ilustracja (góra): Senne krajobrazy, źródło: Google research blog

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.