szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MWW

6 rzeczy, których nie wiesz o Samie Francisie

26.06.2015

Aktualności, Ciekawostki, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Amerykański malarz i jeden z głównych przedstawicieli action paintingu. Gdyby żył, świętowałby wczoraj swoje 92. urodziny. Aby przybliżyć sylwetkę artysty prezentujemy kilka mało znanych faktów z jego życia. Sam Francis został określony w 1966 r. przez prestiżowy magazyn Time jako „najgorętszy amerykański artysta w Paryżu”.

Fakt nr. 1: Artysta był pilotem US Army.

Sam Francis w studio w Santa Monica, maj 1992, źródło: samfrancisfoundation.com

Sam Francis w studio w Santa Monica, maj 1992, źródło: samfrancisfoundation.com

Jeszcze w trakcie studiów na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley Sam Francis został powołany do służby wojskowej. Szkolił się na pilota amerykańskiej armii. Podczas misji treningowej w Kolorado w 1943 roku doznał urazu kręgosłupa i przez 4 lata był hospitalizowany. To właśnie wtedy, by wypełnić długie dni spędzone w sali szpitalnej, zaczął malować. Niedługo potem przeprowadził się do Paryża, by tam rozwijać swoją pasję.

Fakt nr. 2: W latach 1950 – 1958 mieszkał w Paryżu, na południu Francji, a także w Tokio, Meksyku, Bernie i Nowym Jorku.

Artysta lubił podróżować. W Paryżu zamieszkał w październiku 1950 roku, gdzie tworzył w kilku studiach. Podróże dookoła świata inspirowały go na tyle, że szczególnie mu bliski był Tachizm, kultura azjatycka i buddyzm zen.

Fakt nr. 3: Malarz był pięciokrotnie żonaty.

Pierwszą żoną Sama Francisa była miłość ze szkolnej ławy – Vera Miller. Poślubił  ją w 1947 roku, by rozwieść się zaledwie po 5 latach, w 1952 roku. Później przez długie lata związany był z malarką Muriel Goodwin. Ich małżeństwo rozpadło się po trzech latach. Kolejne wybory miłosne Francisa kierowały go w objęcia artystek japońskiego pochodzenia: Teruko Yokoi, z którą ma córkę oraz Mako Idemitsu  (urodziła mu dwóch synów). Ostatnia wizyta przed ołtarzem miała miejsce w 1985 roku. Margaret Smith była żoną i matką ich wspólnego syna Augustusa.

Fakt nr. 4: Jego najdroższa praca została sprzedana na aukcji za 6 milionów dolarów.

Sam Francis w Broadway Studio w Santa Monica, źródło: samfrancisfoundation.com

Sam Francis w Broadway Studio w Santa Monica, źródło: samfrancisfoundation.com

Mierzący 6 stóp  „Middle Blue”, olej na płótnie z 1957 roku, został sprzedany w maju 2010 roku na aukcji pod nazwą „Post-War and Contemporary Art” w domu aukcyjnym Christie`s. Osiągnął cenę 6 354 500 mln dolarów. Dzieła Sama Francisa od dłuższego czasu są rozchwytywane nie tylko w Stanach, ale też w Europie.

Fakt nr. 5: W 1970 roku otworzył własny zakład graficzny pod nazwą the Lito Shop.

To jest studio artystyczne, i to co tu robimy jest eksperymentem – miał powiedzieć Sam Francis do Jacoba Samuela pracownika sklepu w Santa Monica w Kalifornii.

Fakt nr 6: Sam Francis jest autorem trzech ogromnych polichromii, które namalował dla Kunsthalle w Bazylei.

„ Basel Mural I” stworzona przez artystę w 1954 roku początkowo wisiała w niewielkim holu Kunsthalle wraz z dwoma pozostałymi, tworzącymi całość dziełami „Basel Mural II” oraz „Basel Mural III”. Tryptyk nie przetrwał. W 1964 roku „Basel Mural I” został ofiarowany Pasadana Art Museum w Kalifornii, dziś pod nazwą Norton Simon Museum. Obecnie „Basel Mural I” połączono z fragmentem polichromii „Basel Mural III” (pracę podzielono na 4-metrowe płótna z powodu uszkodzeniu podczas transportu). „Basel Mural II” jest obecnie częścią kolekcji Stedelijk Muzem w Amsterdamie.

Magdalena Kaźmierczak

Fot. (góra): Sam Francis w czasie swojej wystawy w Gordes we Francji, źródło: samfrancisfoundation.com

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.