szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURS ONLINE 2 DUŻY

Wojciech Fangor w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

30.06.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

30 czerwca w Muzeum Narodowym we Wrocławiu rusza retrospektywna wystawa prac jednego z najważniejszych i najlepiej sprzedających aktualnie malarzy w Polsce. Ekspozycja pt. „”Wojciech Fangor. Wspomnienie teraźniejszości”, będzie dostępna dla zwiedzających do 13 września. Obejmie blisko 100 prac artysty, wśród nich najbardziej znane dzieła przedstawiciela op-artu i sztuki socrealizmu.

Obrazy prezentowane na wystawie we Wrocławiu powstawały przez ponad 70 lat – najstarszy pochodzi z 1948 roku, najnowszy zaledwie sprzed 3 lat. Co ciekawe, ekspozycja prac Fangora w Muzeum Narodowym we Wrocławiu nie jest skonstruowana chronologicznie, chociaż dzieła wystawione będą w sześciu pokojach w amfiladzie, co niejako narzucałoby chronologiczną ekspozycję od dzieł najstarszych do najnowszych.

M 27, Wojciech Fangor, 1970, źródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

M 27, Wojciech Fangor, 1970, źródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Kuratorzy zdecydowali, że wystawa zaczyna się od najbardziej znanych dzieł Wojciecha Fangora z lat 1958-1974. Na początku zobaczymy więc pulsujące kolorami, magiczne koła, rozwibrowane fale i inne abstrakcyjne kształty. To właśnie m.in. te dzieła był prezentowane w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku (Wojciech Fangor to jedyny polski artysta, który doczekał się indywidualnej wystawy w tym słynnym muzeum). Poza tymi najbardziej znanymi dziełami, na wystawie pojawią się też te z początków twórczości artysty oraz dzieła namalowane kilka lat temu. Prezentacja we Wrocławiu to przegląd całokształtu twórczości Fangora. Z lat najwcześniejszych pokażemy portret Einsteina z 1948 roku oraz szkic do słynnego obrazu, sztandarowego dzieła socrealizmu „Matka Koreanka” . Wśród wystawionych dzieł znajdą się także prace powstałe na emigracji, głównie w Stanach Zjednoczonych, będące reakcją artysty na wizualną kulturę mediów elektronicznych oraz (Obrazy telewizyjne) oraz dominującą politykę korporacyjną („Wodzowie Indian”) – mówi kurator wystawy Stefan Szydłowski. Nie zabraknie też wielobarwnej martwej natury i portretów z lat 90.

Wojciech Fangor od lat uznawany jest za jednego z najważniejszych współczesnych artystów w Polsce. Jego dzieła osiągają coraz wyższe ceny na aukcjach nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

Wystawa prac Fangora w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie czynna do 13 września.

Magdalena Kaźmierczak

Fot. (góra): Wojciech Fangor, $ 3 900, 1983, źródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.