szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Zaginiony obraz Pietera Muliera powrócił do Wrocławia

03.07.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

Odnaleziony w jednym z domów aukcyjnych w Mediolanie olejny obraz barokowego malarza Pietera Muliera został  przekazany dzisiaj do zbiorów wrocławskiego Muzeum Narodowego. Obraz zaginął po zakończeniu II wojny światowej.

„Spokojne morze przy skalistym brzegu” powstało pod koniec XVII w. Przedstawia widok na morze oraz pasterzy pasących nad jego brzegiem bydło. Odzyskany obraz jest typowym przykładem twórczości Muliera. Przedstawia pejzaż, co było charakterystycznym dla tego artysty tematem. Dzieło jest sygnowane przez artystę, co nieczęsto się zdarzało w jego twórczości.

Dzieło Muliera zaginęło zaraz po zakończeniu II wojny światowej, nie znaleziono go wśród dzieł ukrytych w podziemiach opactwa w Henrykowie, gdzie zostały przeniesione z kościołów i muzeów ze Śląska, by ocalić je przed nalotami. Według włoskiej agencji prasowej Ansa, obraz przechowywany był następnie w Niemczech, a w latach 90. pojawił się w Szwajcarii w kolekcji zamożnego przedsiębiorcy. Potem wielokrotnie zmieniał właścicieli.

Przed wojną w zbiorach Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu znajdowały się trzy dzieła Muliera, dwa pochodziły z kolekcji Albrechta von Saebischa przekazanej miastu przez Ernsta Wilhelma von Hubriga. We wrocławskim Muzeum Narodowym obecnie pokazywany jest również inny obraz Muliera – „Pejzaż z wodospadem”. To dzieło pochodzi ze zbiorów Hochbergów w Książu.

W marcu obraz Muliera został wycofany z oferty domu aukcyjnego w Mediolanie w wyniku działań włoskich służb skarbowych, we współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie.

Pieter Mulier (Il Cavaliero Tempesta lub Pietro Tempesta) (ur. ok. 1637) – holenderski malarz barokowy, aktywny we Włoszech. Dorobek Muliera znajduje się obecnie głównie w kolekcjach prywatnych. Autor, wykształcony i pracujący w Haarlemie Holender, ok. przeniósł się do 1656 do Włoch, działał w Rzymie, Genui, Mediolanie i Wenecji. Jego specjalnością były pejzaże, zwłaszcza widoki morskie podczas burzy – stąd przydomek. Odzyskany krajobraz jest typowym przykładem twórczości Tempesty. Jeden jego obraz jest w zbiorach polskich, w Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu, oddziale Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.  

Źródło: MSZ

Portal Rynek i Sztuka
portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.