szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Odnaleziona po 24 latach rzeźba Auguste’a Rodina trafi na aukcję

14.07.2015

Aktualności, Magazyn

W 2011 roku podczas aukcji w Christie’s w Nowym Jorku okazało się, że jedna z rzeźb, która miała zostać wystawiona na sprzedaż to dzieło pt. „Young Girls with a Serpent” Auguste’a Rodina, skradzione 24 lata wcześniej z domu kolekcjonera w Beverly Hills. Po prawie 4 latach negocjacji z nieugiętym sprzedawcą dzieł sztuki, rzeźba ma zostać wreszcie legalnie sprzedana. 

Historia kradzieży, do jakiego doszło 24 lata temu w Beverly Hills to dobry materiał na scenariusz filmu akcji. W 1991 roku w domu jednego z kolekcjonerów sztuki doszło do serii włamań, a łupem złodziei padły wówczas dzieła sztuki o łącznej wartości ponad miliona dolarów. W przestępstwo zaangażowana była pomoc domowa zatrudniona w domu kolekcjonera. Lokalnej policji udało się ustalić, że kobieta weszła w układ z włamywaczami w czasie jeden z wizyt w miejscowym barze. Podczas nieobecności właścicieli kolekcji, nieuczciwa pracownica skopiowała komplet kluczy do posiadłości swoich pracodawców, po czym za 5 tys. dolarów sprzedała je włamywaczom. Ci dokonali serii włamań, w wyniku których amerykański kolekcjoner stracił wiele dzieł sztuki, w tym rzadko spotykane rzeźby Auguste’a Rodina.

Kiedy właściciele rezydencji wrócili do Beverly Hills zastali swój dom w kompletnej ruinie. Przypuszczali, że w rabunek zaangażowana może być ich pomoc domowa, o czym poinformowali policję. Śledczym udało się namierzyć kobietę, która ostatecznie została zatrzymana, gdy wypoczywała przy hotelowym basenie w czasie wakacji w Miami, prawdopodobnie opłaconych z pieniędzy otrzymanych w zamian za pomoc w przestępstwie. Kobieta nie przyznała się do winy, nie ujawniła też tożsamości włamywaczy.

Sprawa powróciła po 24 latach, gdy w czasie aukcji w lutym 2011 roku w Chriestie’s w Londynie w wycenianej na 100 tys. dolarów rzeźbie rozpoznano zaginione dzieło Auguste Rodina pt. „Young Girls with a Serpent”. Zwrot dzieła sztuki jej właścicielowi okazał się jednak niełatwym zadaniem. Ponad 3 lata zajęło udowadnianiem autentyczności dzieła sztuki nieugiętemu handlarzowi, który wystawił rzeźbę na aukcję w Christie’s. W negocjacje zaangażowany był Interpol, a także grupa specjalistów z londyńskiej Art Recovery International, która specjalizuje się w szukaniu i potwierdzaniu autentyczności zaginionych dzieł sztuki. Zawarta została ugoda, na mocy której handlarz zgodził się zwrócić rzeźbę właścicielowi. Porozumienie zakłada również, że dzieło ma zostać wystawione na aukcję, z której dochód stanowić będzie formę odszkodowania dla właściciela za kradzież sprzed lat. Dzieło ma pojawić się w sprzedaży jeszcze w tym roku.

Rzeźba „Young Girl with a Serpent” to nie jedyne, odnalezione w ostatnich latach dzieło Auguste Rodin’a. W 2012 roku, portret Camille Claudel – największej miłości Rodina, który artysta wykonał z brązu (jego wartość szacowana jest na 800 tys. dolarów), został odnaleziony w ciężarówce jednego z handlarzy antyków, 13 lat po tym, jak został skradziony z Guéret Art and Archaeology Museum we Francji.

Magdalena Kaźmierczak

Fot. (góra): Odnaleziona rzeźba Auguste Rodin „Young Girl with a Serpent”, źródło: Art Recovery International via Twitter 

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.