szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

161 lat temu urodził się Jacek Malczewski

15.07.2015

Inwestowanie w sztukę, Magazyn

15 lipca 1854 roku w Radomiu urodził się Jacek Malczewski, wybitny malarz okresu Młodej Polski i ojciec symbolizmu w malarstwie polskim. Z okazji urodzin Malczewskiego Muzeum Narodowe w Szczecinie udostępnia zwiedzającym zakupiony w kwietniu tego roku obraz malarza pt. „Wyspa Umarłych”, a kuratorzy Muzeum Narodowego w Warszawie przybliżą sylwetkę artysty w ramach cyklu „Urodziny mistrzów”.

Wyspa umarłych, Jacek Malczewski, źródło: Muzeum Narodowe w Szczecinie

Wyspa umarłych, Jacek Malczewski, źródło: Muzeum Narodowe w Szczecinie

Obraz „Wyspa umarłych” to ósme dzieło Jacka Malczewskiego w kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie. 15 lipca najnowszy nabytek zostanie po raz pierwszy pokazany publiczności. Obraz „Wyspa Umarłych” stanowi wyjątkowy przykład międzynarodowych inspiracji lub wręcz zawłaszczenia w sztuce. Dzieło Malczewskiego jest trawestacją obrazu szwajcarskiego malarza Arnolda Boecklina, także zatytułowanego „Wyspa Umarłych”. W niemieckojęzycznym obszarze dzieło to cieszyło się niezwykle dużą popularnością, ale wzbudzał też kontrowersje. Dla końca XIX wieku obraz ten był tym, czym dla XX wieku „Słoneczniki” van Gogha – mówi dr Szymon Kubiak z Muzeum Narodowego w Szczecinie. Był obiektem kultu, następnie ikoną popkultury, by ostatecznie stać się synonimem kiczu. Obraz będzie można oglądać do 30 sierpnia.

Lekcja historii, Jacek Malczewski, źródło: Dom aukcyjny Polswiss Art

Lekcja historii, Jacek Malczewski, źródło: Dom aukcyjny Polswiss Art

Za dzieło „Wyspa Umarłych” Muzeum zapłaciło 60 tys. zł. To niewiele biorąc pod uwagę fakt, że od lat prace Malczewskiego należą do grona najchętniej kupowanych wśród polskich kolekcjonerów dzieł sztuki, a ich sprzedaż bije rekordy aukcyjne. W 2012 roku w czasie aukcji w domu aukcyjnym Agra-Art sprzedano aż 3 dzieła, których cena przekroczyła 100 tys. zł. Dzieło „W pracowni malarza” uzyskał cenę 250 tys. zł, „Portret Mieczysława Gąseckiego w pracowni” sprzedano za 230 tys. zł, a namalowany w 1900 roku „Portret żony” za 108 tys. zł.

Polski Hektor, Jacek Malczewski, źródło: Polswiss Art

Polski Hektor, Jacek Malczewski, źródło: Polswiss Art

Jednakże, to rok 2013 rozpoczął serię prawdziwych aukcyjnych rekordów sprzedaży dzieł Jacka Malczewskiego. W czasie październikowej aukcji ponownie w domu aukcyjnym Agra-Art za 920 tys. zł sprzedano obraz artysty pt. „Autoportret z kwiatem ostu”. Ostateczna cena dwukrotnie przewyższyła wówczas cenę wywoławczą. Zaledwie dwa miesiące później, bo w grudniu 2013 roku w czasie licytacji w warszawskim domu aukcyjny Polswiss Art, uznawany przez historyków sztuki za jeden z najwybitniejszych obraz Malczewskiego o symboliczno–patriotycznym wymiarze – „Polski Hektor” sprzedany został za 2,6 miliona zł, bijącym tym samym rekord sprzedaży dzieł młodopolskiego artysty na polskim rynku sztuki.

W 2014 roku, za nieco mniejszą, ale równie imponującą cenę 980 tys. zł w domu aukcyjny Poswiss Art wylicytowano obraz „Autoportret z aniołem na tle łąki”.

Kolejna milionowa sprzedaż dzieła Malczewskiego miała miejsce zaledwie miesiąc temu ponownie w domu aukcyjnym Polswiss Art. 10 czerwca nieliczny z pozostających w obiegu galeryjnym obraz „Lekcja historii” został sprzedany za 1,65 miliona zł. Tego samego wieczoru w ręce kolekcjonera trafił jeszcze jeden obraz Malczewskiego pt. „Przy studni”. Sprzedano go za 270 tys. zł.

Magdalena Kaźmierczak

Fot. (góra):Autoportret Jacka Malczewskiego, 1892, źródło: MNW

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.