szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Gioconda ożyje. Francuscy wynalazcy stworzyli interaktywny obraz Leonarda da Vinci

15.07.2015

Magazyn

Najsłynniejszy obraz Leonarda da Vinci już niedługo ożyje, a chłodny uśmiech i tajemnicze spojrzenie muzy włoskiego artysty będą zmieniać się w zależności od jej nastroju. Grupa 40 francuskich naukowców i artystów spędziła rok na przygotowywaniu projektu „Living Mona Lisa”, czyli interaktywnego obrazu, wykorzystującego technologię sztucznej inteligencji. 

Mona Lisa z projektu "Living Mona Lisa"; źródło: livingjoconde.fr

Mona Lisa z projektu „Living Mona Lisa”; źródło: livingjoconde.fr

Projekt „Living Mona Lisa” stworzony przez grupę, którą kieruje Florent Aziosmanoff bazuje na systemie wykrywającym ruch, podobnym do tego, jaki stosowany jest w konsolach gier komputerowych. Dzięki niemu uwieczniona na interaktywnym obrazie Mona Lisa wyczuwa ruch osoby obserwującej obraz i reaguje na niego poprzez ruch głowy, marszczenie brwi, zmianę grymasu twarzy, uśmiech.

Kiedy nikt nie patrzy na obraz, Mona Lisa pozostaje w bezruchu, jakby w zamyśleniu. Kiedy tylko oczy oglądającego skierują się bezpośrednio na wizerunek Giocondy, postać zaczyna się tajemniczo uśmiechać. Wybraliśmy obraz Leonarda da Vinci, ponieważ to jeden z najbardziej rozpoznawalnych dzieł w dziejach historii sztuki. Naszym celem było uwspółcześnienie Mona Lisy – powiedział pomysłodawca projektu Florent Aziosmanoff – teraz Gioconda potrafi wyczuwać zmiany, które wokół niej zachodzą. Leonardo da Vinci próbował uczynić ją możliwie jak najbardziej realną, my czuliśmy, że powinniśmy pójść o krok dalej. 

„Living Mona Lisa” to obecnie projekt artystyczny, ale pomysłodawcy zamierzają sprzedać swoje dzieło jesienią. Interaktywny obraz ma kosztować kilkaset euro. Projekt ma zostać jednak skomercjalizowany, naukowcy zamierzają stworzyć jego miniaturowe kopie, które będą sprzedawane np. w formie biżuterii, na którą stać będzie przeciętnych turystów. W planach jest też stworzenie specjalnej aplikacji obsługiwanej przez Smartfony, dzięki której interaktywny obraz będzie wyświetlany na ekranie telefonu.

Lara Malan Woodgate, red.

Ilustracja (góra): Projekt „Living Mona Lisa”; źródło: livingjoconde.fr

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.