szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Design Biennale po raz pierwszy w Londynie w przyszłym roku

21.07.2015

Aktualności, Świat: wydarzenia

Pierwsza edycja Design Biennale w Londynie odbędzie się w Somerset House między 14 września a 5 października 2016 roku. Prace i instalacje projektantów z 40 państw zostaną zaprezentowane w samym sercu Wielkiej Brytanii, czyli w Somerset House. Hasłem przewodnim wydarzenia będzie „Utopia by Design”, co ma stanowić zachętę do zaprezentowania przez projektantów swojej wizji utopii poprzez designerskie projekty. 

Londyńskie Design Biennale odbędzie się w Somerset House, m.in. w słynnym Fountain Court Edmonda J. Safra, w jednym z najsłynniejszych na świecie, usytuowanym nad brzegiem Tamizy, centrum kultury, które rocznie odwiedza około 2.4 miliona turystów.

O doniosłości wydarzenia jakim jest Biennale Design w Londynie świadczy fakt, że w przygotowania do całego przedsięwzięcia zaangażował się nawet burmistrzem Londynu. Organizatorzy powołali międzynarodowe Jury oraz Komitet Doradczy, których zadaniem będzie wyłonić i nagrodzić najciekawsze prace.  Na razie organizatorzy nie zdradzają czyje prace zobaczymy w czasie przyszłorocznego Biennale. Wiadomo jednak, że zainteresowani udziałem w wydarzeniu będą musieli przejść czterostopniowy proces kwalifikacji, bo organizatorom zależy, by prace były na wysokim poziomie i nawiązywały do hasła przewodniego Biennale, jakim jest „Utopia by Design”.

Jesteśmy zachwyceni możliwością ogłoszenia pierwszego Biennale Designu w Londynie w Somerset House. 500 lat po publikacji klasycznej książki Tomasza Moore’a pt. „Utopia”, zapraszamy różne kraje do zapoznania się z tym kontrowersyjnym zagadnieniem i wyrażeniem go poprzez design – mówi dr Christopher Turner, dyrektor londyńskiego Design Biennale. Zależy nam na tym, by zademonstrować, że siła designu nie polega tylko na wywołaniu debaty na temat utopii, ale również na prowokowaniu prawdziwych zmian społecznych w przyszłości. Poza wystawami, będzie też możliwość wzięcia udziału w debatach prowadzonych przez wybitnych, pochodzących z całego świata myślicieli. Mam nadzieję, że Biennale stanie się kuźnią nowych idei, które mogą na swój sposób, przyczynić się do uczynienia świata lepszym – dodał dyrektor Biennale.

Z kolei, dyrektor Somerset House Jonathan Reekie dodaje: To niesamowicie ekscytujące, że mamy możliwość współdziałać z londyńskim Biennale Designu, aby móc pokazać szerokiej publiczności najlepszych designerów z całego świata właśnie w Londynie w 2016 roku. Jesteśmy zachwyceni, że tak istotne, zupełnie nowe dla Londynu wydarzenie, będzie wpisanie do światowego kalendarza imprez i że odbędzie się właśnie w Somerset House, poruszając jednocześnie ważny i wieloznaczny temat utopii. 

Jak podają organizatorzy wydarzenie jest inspirowane i wzorowane na Weneckim Biennale, z tą różnicą że w Wenecji trwa aż 3 miesiące, a w Londynie jedynie 3 tygodnie. Czy londyńskie wydarzenie będzie miało w przyszłości szansę konkurować z wieloletnią tradycją Biennale w Wenecji, czas pokaże.

Design Biennale w Londynie odbędzie się w dniach 14 września – 5 października 2015 roku. 

Lara Malan Woodgate

Ilustracja (góra): Budynek Somerset House

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.