szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Wybrane Fotografie” – relacja z wernisażu wystawy Janusza Foglera w Ney Gallery&Prints

23.07.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

20 lipca w Ney Gallery&Prints w Warszawie odbył się wernisaż prac znanego polskiego grafika, fotografa i profesora akademickiego Janusza Foglera. 

W czasie wernisażu licznie przybyli goście mogli zapoznać się z fragmentem twórczości Janusza Foglera. 16 zaprezentowanych na wystawie prac to efekt wspomnień artysty z wielu podróży, jakie odbył w latach 80., a głównymi kierunkami tych podróży były Rosja, Francja, czy Niemcy. Wernisażowi wystawy towarzyszyła muzyka przygotowana przez Barbarę Van, a goście mieli możliwość zakupu sygnowanych, limitowanych wydruków kolekcjonerskich.

Od ponad pół wieku fotografia określa sposób, w jaki pamiętamy i osądzamy ważne wydarzenia. „Jeden obraz wart jest tysiąca słów” – powtarzała przez lata Susan Sontag. Fotografię trafnie nazwała „ Chwilą obdarzoną przywilejem trwałości”. Dziś jednak wiele wskazuje na potrzebę odczytania na nowo rzeczywistości, która wyłania się z wszechobecnej cywilizacji obrazu. Fachowcy od komunikacji wizualnej wskazują na zacieranie się w epoce mediów elektronicznych granic pomiędzy dyscyplinami artystycznymi. Rozwój sztuk wizualnych, a w szczególności powszechność internetu, czyni te spostrzeżenia wyjątkowo aktualnymi.

Po zbiór esejów Sontag sięgałem częściej niż po „Buszującego w zbożu” czy nawet mojego ukochanego „Lorda Jima”. Znam wiele książek o fotografii, dziesiątki sam wydałem w WAiF. Powracanie do lektury tej właśnie pracy spowodowane było i jest potrzebą przypominania sobie prawd podstawowych – mówił autor fotografii Janusz Fogler.

Janusz Fogler to polski fotograf, wydawca, nauczyciel akademicki. Absolwent studiów geograficznych na Uniwersytecie Warszawskim, doktorat i habilitację zdobył na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor książek i albumów fotograficznych. Przez piętnaście lat pracował jako redaktor w Młodzieżowej Agencji Wydawniczej. Od czerwca 2009 roku dziekan Wydziału Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie. Od grudnia 2009 roku przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2008 roku otrzymał odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Ci, którzy nie mogli pojawić się na wernisażu mają jeszcze szansę zobaczyć prace Janusza Foglera. Wystawa została przedłużona do 4 września 2015r.

Portal Rynekisztuka.pl

Źródło: materiały organizatora

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017