szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Odnaleziony wśród pocztówek obraz Irmy Stern wystawiony na sprzedaż

24.07.2015

Magazyn, Świat: aukcje

Obraz „Arab in Black” autorstwa Irmy Stern to kolejne w ostatnim czasie, odnalezione przypadkiem dzieło warte miliony. Tym razem namalowany w 1939 roku obraz latami wisiał w kuchni jednego z londyńskich apartamentów, pod stosem ulotek i pocztówek. Wyceniany na 1,6 miliona dolarów obraz, który do tej pory służył jako tablica na notki, trafi we wrześniu na aukcję w Bonhams w Londynie.

Irma Stern, Arab in Black, źródło: Bonhams

Irma Stern, Arab in Black, źródło: Bonhams

Dzieło Irmy Stern pt. „Arab in Black” wystawione zostanie na aukcji pt. „South African Art” w Bonhams 9 września. To właśnie pracownica tego brytyjskiego domu aukcyjnego specjalizująca się w sztuce Afryki Południowej – Hannah O’Leary rozpoznała w znalezionym pod stosem listów obraz Irmy Stern – jednej z najbardziej znany artystek regionu Afryki Południowej, której prace od jakiegoś czasu biją rekordy aukcyjne. W marcu 2011 roku obraz „Arab Priest” (1945) osiągnął na licytacji rekordową cenę za sprzedaż pracy artysty z południowej Afryki. Dzieło zostało sprzedane za 3 miliony dolarów. Rok później „Bahora Girl” (1939) został sprzedany w Bonhams za 3,7 milionów dolarów.

W latach 70. obraz został przywieziony do Wielkiej Brytanii przez rodziców aktualnego właściciela, którzy zostawili synowi dzieło w spadku. Przez wszystkie te lata obraz miał dla mężczyzny przez wszystkim wartość sentymentalną. 20 lat wcześniej obraz odegrał jednak istotną rolę w historii Republiki Południowej Afryki. Na przełomie lat 50. i 60. kolekcjonerka sztuki Betty Suzman ofiarowała obraz na charytatywną aukcję, z której dochód miał być przeznaczony na wsparcie Nelsona Mandeli i innych aktywistów Afrykańskiego Kongresu Narodowego walczących z apartheidem, którzy byli sądzeni za zdradę stanu i groziła im kara śmierci. Ten obraz był bardzo ważnym elementem dla całej akcji poparcia Nelsona Mandeli i choć na charytatywnej aukcji obraz „Arab in Black” wystawiony został wśród wielu innych dzieł sztuki, to właśnie on okazał się pracą najcenniejszą – stwierdził Giles Peppiatt, dyrektor departamentu sztuki Południowej Afryki w domu aukcyjnym Bonhams.

Wartość obrazu, którego estymacja w czasie wrześniowej aukcji waha się między 1,1 a 1,6 miliona dolarów podwyższa dodatkowo wyjątkowa, ozdobna, ciężka rama, w której umieszczono dzieło. Rama została wykonana ze starego drewna pochodzącego z Zanzibaru. Obraz został przyozdobiony ramą przez samą Irmę Stern, która w latach 30. i 40. XX wieku mieszkała i tworzyła na Zanzibarze.

Lara Malan Woodgate

Ilustracja (góra): Fragment obrazu Irmy Stern, Arab in Black, źródło: Bonhams

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.