szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wystawę „Dzień dobry Marylin” we wrocławskiej Hali Stulecia zobaczyło 18 tys. osób

27.07.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

W niecałe trzy tygodnie po otwarciu 4 lipca 2015 roku wystawy zdjęć „Dzień dobry Marylin. Ikony Hollywood w obiektywie Miltona H. Greena”, fotografie sław amerykańskiego kina zobaczyło już 18 tys. osób. Wystawa będzie czynna jeszcze tylko do połowy sierpnia.

Na wystawę pt. „Dzień doby Marylin. Ikony Hollywood w obiektywie Miltona H. Greena” składa się ponad 140 zdjęć wykonanych przez słynnego fotografa gwiazd w latach `50, `60, `70 i `80 XX wieku. Punktem centralnym wystawy są najpiękniejsze portrety Marylin Monroe wykonane zarówno w czasie zdjęć do filmów, w których wystąpiła gwiazda Hollywood, ale także wiele fotografii ukazujących aktorkę w życiu prywatnym.

Małgorzata Foremniak na wystawie "Dzień dobry Marylin. Ikony Hollywood w obiektywie Miltona H. Greena", źródło: materiały organizatora

Małgorzata Foremniak na wystawie „Dzień dobry Marylin. Ikony Hollywood w obiektywie Miltona H. Greena”, źródło: materiały organizatora

Wystawa to jednak nie same wizerunki gwiazdy „Księcia i aktoreczki” czy „Pół żartem, pół serio”. Ekspozycja wzbogacona jest o wizerunki innych gwiazd kina takich jak Anita Eckberg, Kim Novak, czy Sophia Loren (na wystawie znajdziemy np. zdjęcie promujące film „Był sobie raz”). Na fotografiach zobaczymy też Elizabeth Taylor w sesji zrealizowanej w petersburskim Ermitażu podczas kręcenia zdjęć do filmu „Błękitny ptak”. Wśród innych gwiazd uwiecznionych przez Miltona H. Greena, które trafiły na pierwszą z planowanych jeszcze w przyszłości wystaw, znajdziemy także Andy Warhola, Joan Collins, Grace Kelly, Marlenę Dietrich, Audrey Hepburn czy Franka Sinatrę. Na ekspozycję składają się zarówno zdjęcia reportażowe jak i fotografie artystyczne, a także zdjęcia ukazujące życie towarzyskie amerykańskiego społeczeństwa tamtych czasów.

Wystawa "Dzień dobry Marylin. Ikony Hollywood w obiektywie Miltona H. Greena", źródło: materiały organizatora

Wystawa „Dzień dobry Marylin. Ikony Hollywood w obiektywie Miltona H. Greena”, źródło: materiały organizatora

Wystawa zlokalizowana jest w Sali Wielofunkcyjnej Wrocławskiego Centrum Kongresowego. Organizatorzy poza ekspozycją zdjęć zadbali też o hollywoodzką oprawę całej wystawy. Wystawę wzbogacono m.in. o elementy scenografii, które mają przenosić widzów w klimat lat 60, takie jak garderoba Marylin, elementy wyposażenia filmowego – kamery na wózkach, specjalne światła, a nawet oryginalny różowy Cadillac z 1957 roku.

Pokazane w czasie wystawy zdjęcia, wyselekcjonowane przez kuratora wystawy Marka Stanielewicza, to zaledwie niewielki fragment liczącej ponad 3 tys. zdjęć kolekcji, jaką władze Wrocławia kupiły w zeszłym roku za ponad 6 milionów złotych. Miasto zamierza zorganizować kilka wystaw tak, by wrocławianie i goście z innych miast mogli zobaczyć całą kolekcję.

Wystawa „Dzień dobry Marylin. Ikony Hollywood w obiektywie Miltona H. Greena” czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00 -18.00 do 15 sierpnia.

Fotografia (góra): Wystawa „Dzień dobry Marylin. Ikony Hollywood w obiektywie Miltona H. Greena, źródło: materiały organizatora

Źródło: Materiały organiztora

Portal Rynek i Sztuka
portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.