szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wystawa Szawła Płóciennika „Celebryci Na Jawie” w Domu Koncepcji w Warszawie

27.07.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

Już w najbliższy piątek 31 lipca o godzinie 19.00 w galerii sztuki Dom Koncepcji w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy „Celebryci Na Jawie” Szawła Płóciennika – polskiego malarza i twórcy powieści graficznych. 

Jawa to tropikalna wyspa w Azji Południowo-wschodniej, jedna z Wielkich Wysp Sundajskich. Idealne miejsce na ekskluzywny odpoczynek prawdziwej gwiazdy – mówi Szaweł Płóciennik o swojej wystawie. patronat_medialny_rynekisztuka

Życie na ulicy dostarcza więcej emocji niż świat przedstawiany za pomocą telewizji. W dobie nadmiaru informacji, gdy internet jest większy niż Jezus i John Lennon, ciężko znaleźć coś co będzie tylko nasze. To co mnie fascynuje w ludziach to ich własne spojrzenie na świat, całkowita autonomia względem otaczającej rzeczywistości i panujących norm – dodaje artysta.

Szaweł Płóciennik, źródło: materiały organizatora

Szaweł Płóciennik, źródło: materiały organizatora

Celebryta, którego spotyka artysta to ktoś kogo nie może dotknąć, ale nie dlatego, że jest mu niedostępny. Nie może go dotknąć bo nie chce zachwiać rytmu jego codziennego dnia. Jednak mam możliwość dopowiedzenia tego co widzę, kreacji świata, który wciąga mnie za pomocą delikatnych niuansów. Kolor butów, spojrzenie, ruch, tembr głosu. Nie jest to celebryta ze snów o którym wiem wszystko i o którym nie chcę wiedzieć więcej. Mój bohater jest namacalny a jednocześnie nieodkryty. Poszukuję go na co dzień przyglądając się twarzom przechodniów. W tych twarzach dostrzegam czasami samego siebie – mówi Szaweł Płóciennik.

Artysta w pracach, które będzie można zobaczyć w czasie wystawy, konstruuje światy złożone z krzywych odbić bądź wyobrażeń charakterów ludzi, których spotyka. W tym sensie komiks to dla niego nie forma, wedle, której tworzy się obraz według jakiejś określonej struktury czy uproszczeń, ale opowiadanie historii. Te historie mogę opowiadać również za pomocą pojedynczego płótna. Malarstwo jest dla mnie kompresją doznań, być może silniejszą nawet niż rozłożona w kadrach opowieść – zdradza Płóciennik.

Wystawa prac Szawła Płóciennika będzie czynna do 21 sierpnia. 

Szaweł Płóciennik to student wydziału malarstwa na warszawskiej ASP, urodzony w 1987 roku w Warszawie. Twórca powieści graficznych, m.in. powieści pt. „Pinki”. W komiksie poszukuje relacji prawdziwych bohaterów. Stworzył album wspólnie z ojcem Jarosławem, o roku 1980 na warszawskiej Woli („Sprane Dżinsy i Sztama”), narysował także komiks „Moja Terapia”, będący pamiętnikiem Sławomira Gołaszewskiego – protoplasty polskiej muzyki reggae z czasów jego pracy w zakładzie psychiatrycznym. Najnowsza publikacja Płóciennika to autorski album „Pinki”, opowiadający o losach Krzysztofa „Pinkiego” Brandta – ostatniego hipisa i jak głoszą miejskie legendy pierwszego hipstera Warszawy.

Wystawa prac Szawła Płóciennika ” Celebryci Na Jawie”

Wernisaż: 31 lipca 2015 roku, godz: 19.00
Czas trwania wystawy: 31 lipca – 21 sierpnia 2015r.
Miejsce: Galeria Dom Koncepcji, ul. Oleandrów 6 w Warszawie
Godziny otwarcia galerii: Wtorek, czwartek, piątek, sobota od 15:00 do 19:00
1 sierpnia (sobota) galeria będzie nieczynna, za to wyjątkowo w poniedziałek 3 sierpnia galeria będzie otwarta

Istnieje możliwość zwiedzania wystawy indywidualnie.

Fotografia (góra): Plakat promujący wystawę Szawła Płóciennika „Celebryci Na Jawie” , źródło: materiały organizatora

Portal Rynek i Sztuka

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017