szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Zaginęło 500 dzieł sztuki zakupionych w Niemczech za publiczne pieniądze

28.07.2015

Magazyn

Skandal w Badenii – Wirtembergii. Po audycie przeprowadzonym przez niemiecki Trybunał Federalny okazało się, że aż 500 dzieł sztuki, które zostały zakupione z funduszy kraju związkowego, zaginęło. Wśród nich znalazły się prace surrealisty Joana Miró, czy Lyonela Feiningera.

Niki de Saint Phalle, Le Poète et sa Muse, źródło: Uniwersytet w Ulm

Niki de Saint Phalle, Le Poète et sa Muse, źródło: Uniwersytet w Ulm

Rządowa instytucja w Badenii – Wirtembergii odpowiedzialna za kontrolę dzieł sztuki będących własnością państwa ma pod swoją opieką 3,5 tys. dzieł sztuki. Od lat 50. rząd tego trzeciego co do wielkości kraju związkowego Niemiec realizuje programu „Kunst am Bau”, będący niemieckim odpowiednikiem realizowanego w Nowym Jorku programu „Percent for Art”, gdzie określona kwota z podatku przeznaczana jest na zakup dzieł sztuki. Od 2005 roku niemiecka instytucja prowadzi elektroniczną bazę, w której katalogowane są zakupowane dzieła. W wyniku przeprowadzonego przez sąd audytu wewnętrznego na jaw wyszedł szereg zaniedbań w administrowaniu zakupionymi z publicznych pieniędzy dziełami sztuki, a przede wszystkim fakt, że w bazie brak jest danych dotyczących 500 dzieł sztuki. Wśród zaginionych dzieł sztuki znajduje się np. pochodząca z 1958 roku litografia Joana Miro pt. „Signes et meteores”, czy praca Lyonela Feiningera pt. „Segelschiffe”.

Sąd krytycznie odniósł się również do sposobu zarządzania innymi dziełami sztuki, które udało się skatalogować. Tak było w przypadku litografia Pablo Picassa z 1957 pt. “Tête de femme”, które to dzieło umieszczono w jednym z budynków w miejscowości Fellbach w korytarzu, w bezpośrednim sąsiedztwie kserokopiarki, skutkiem czego dzieło ma ślady uszkodzenia, na pracy widoczne są żółte przebarwienia. Inne dzieło, co do którego nie zachowano zasad bezpieczeństwa to rzeźba stworzona w latach 1976-78 przez Niki de Saint Phalle pt.“Le Poète et sa Muse”. Rzeźba została umieszczona umieszczona na środku stawu przy Uniwersytecie w Ulm. Ze względu na szkodliwe działanie wilgoci, rzeźba musi zostać jak najszybciej przeniesiona.

Rząd niemieckiego landu nie zadbał również o kontrolę nad wzrostem wartości dzieł sztuki. Nigdzie nie zostały zanotowane istotne zmiany w cenie posiadanych prac. Według regionalnej gazety „Rhein-Necker-Zeitung” płótno Ernsta Wilhelma Naya “Freiburger Bild” z 1956 roku kupiona za ponad 7 tysięcy euro, obecnie może być warte nawet do 2 milionów euro.

W posiadaniu Badenii-Wirtembergii znajdują się prace innych słynnych artystów. Wśród nich znajdują się: Henry Moore, Otto Dix, Alexander Calder, Aristide Maillol czy Max Ackermann.

Lara Malan Woodgate

Ilustracja (góra): Joan Miro, Signes et meteores, 1958, źródło: Guggenheim Museum

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.