szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURS ONLINE 2 DUŻY

Specyficzny portret Władimira Putina autorstwa ukraińskiej artystki

14.08.2015

Magazyn

Ukraińska artystka Daria Marchenko w ramach protestu wobec panującej w jej kraju sytuacji politycznej, stworzyła specyficzny portret rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Jej praca składa się z około 5 tysięcy łusek nabojów znalezionych przez jej przyjaciół walczących na wschodzie Ukrainy. Mierzący ok. 2 metrów portret zatytułowany „The Face of War” jest pierwszym elementem serii, którą artystka chce zatytułować „The Five Elements of War.” 

Praca artystki pt. „The Face of War” składa się z blisko 5 tys. łusek nabojów i przedstawia wizerunek Władimira Putina w czarnym garniturze z czerwonym krawatem. Inspiracją dla artystki do stworzenia portretu rosyjskiego przywódcy były pierwsze łuski przywiezione ze wschodu Ukrainy przez jej partnera, który brał też udział w starciach na Majdanie. Kolejny materiał do stworzenia dzieła dostarczali jej sukcesywnie przyjaciele, także zaangażowani w działania na wschodzie Ukrainy.

Instalacja w Rydze, źródło: Twitter

Instalacja w Rydze, źródło: Twitter

W zależności od tego, pod jakim kątem spojrzymy na pracę Marchenko oblicze Putina się zmienia. Może być dumny, zmieszany albo poważny – mówiła w wywiadzie dla francuskiej agencji AFP Daria Marchenko. Według artystki jej dzieło ma wymiar symboliczny. Marchenko jest przekonana, iż to właśnie działalność Putina przyczyniła się do rozerwania jej kraju na dwie części i w jej przekonaniu wyjątkowość ukraińskiego konfliktu polega na tym, że zbudowany został na kłamstwie. Artystka odnosi się w ten sposób do powtarzanego przez władze Kremla stanowiska, że to nie Rosja jest odpowiedzialna za rozlew krwi na Krymie. Dwa kolejne dzieła stworzone do serii „The Five Elements of War” również będą się składać ze skrawków broni i pamiątek po działaniach zbrojnych. Będą one dedykowane pamięci silnych i odważnych obywateli, którzy brali udział w działaniach zbrojnych.

Portret autorstwa Marchenko nie jest pierwszym dziełem sztuki, które ma być wyrazem niezgody wobec polityki Władimira Putina. W maju tego roku, na dziedzińcu byłej siedziby KGB w Rydze pojawiła się instalacja, przedstawiająca ukrzyżowaną marionetkę wiszącą na czerwonym krzyżu łudząco przypominającą postać Władimira Putina. Autorem dzieła był anonimowy, łotewski artysta, który zapraszał odwiedzających instalację do wbijania gwoździ w wizerunek pluszowego Putina. Problem pojawił się jednak wówczas, gdy rząd rosyjski napisał skargę i uznał pracę artysty za krzywdzącą. Łotewski minister spraw zagranicznych twierdził jednak, że marionetka nie przypomina Władimira Putina i nie ma potrzeby, aby ją usuwać. Praca wywołała wiele kontrowersji i wpłynęła na wzrost liczby protestów zorganizowanych przez działaczy prorosyjskich. Pracę usunięto jednak pod koniec maja po tym, jak kilkuosobowy grupa napadła na dwóch strażników i zniszczyła instalację.

Lara Malan Woodgate

Fotografia (góra):Daria Marchenko, „The Face of War” , źródło: Twitter

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.