szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Najdroższe artystki ostatniej dekady

31.08.2015

Analiza rynku sztuki, Magazyn

Chociaż w większości światowych rankingów najpopularniejszych i najlepiej zarabiających artystów kobiety są w mniejszości i zajmują zwykle dalsze miejsca, jest grupa artystek, które odnoszą sukcesy i zarabiają naprawdę duże pieniądze na swojej sztuce. Listę najdroższych artystek ostatniej dekady przegotował portal artnet .com. Niektóre z nich w ciągu 10 lat zarobiły na sprzedaży swoich prac nawet kilkaset milionów dolarów.

Miejsce dziesiąte w rankingu należy do Cady Noland, która na sprzedaży dzieł sztuki w ciągu 10 lat zarobiła prawie 25,5 mln dolarów. Noland to amerykańska postmodernistyczna artystka, tworząc głównie rzeźby. Zasłynęła ze sprzedaży swojego dzieła „Bluewald” z 1989 roku na aukcji w Christie’s za 9,8 mln dolarów w maju tego roku, bijący tym samym rekord sprzedaży dla tego dzieła sprzed 4 lat, kiedy to dzieło sprzedane zostało w nowojorskim Sotheby’s za 6,6 mln dolarów.

Xu Lele, Figures in Leisurely Pursuits, źródło: Christie's

Xu Lele, Figures in Leisurely Pursuits, źródło: Christie’s

O jedną pozycję wyżej w rankingu znalazła się Xu Lele, chińska artystka, która świetnie odnajduje się w twórczości tradycyjnej dla sztuki chińskiej, ale poruszającej współczesne tematy. W tłumaczeniu Xu Lele oznacza przyjemność, zabawę i taką też sztukę stara się tworzyć artystka – miłą dla oka, zabawną. Sprzedaż wszystkich prac artystki w ciągu dekady przyniosła jej dochód 26,2 mln dolarów.

Na miejscu ósmym znalazła się Elizabeth Peyton, która słynie z malowania bliskich sobie ludzi, przyjaciół, rodziny, byłych kochanków, ale również także osób znanych. W 2005 roku jej płótno przedstawiające Johna Lennona pobiło rekord sprzedając się na aukcji w Sotheby’s za 800 tys. dolarów. Dziesięcioletni dochód artystki wynosi 26,2 mln dolarów.

Miejsce siódme pod względem dziesięcioletnich dochodów ze sprzedaży prac należy do Julie Mehretu, czyli urodzonej w Etiopii artystki tworzącej głównie obrazy abstrakcyjne. W 2013 roku podczas aukcji w Christie’s Julie pobiła swój rekord sprzedając płótno „Retopistics: A Renegade Excavation” z 2001 roku za 4,6 mln dolarów. Artystka w ciągu 10 lat zarobiła 31,3 mln dolarów.

Marlene Dumas, The Visitor, 1995, źródło: Sotheby's

Marlene Dumas, The Visitor, 1995, źródło: Sotheby’s

Cecily Brown to brytyjska malarka będąca w swojej twórczości pod silnym wrażeniem twórczości Francisco de Goyi, Willema de Kooning, Francisa Bacon, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat zarobiła 40,6 mln dolarów, w rankingu zajmuje szóste miejsce. Artystka w swojej sztuce stara się przedstawiać świat z kobiecego punktu widzenia. Współpracuje z galeriami Contemporary Fine Arts w Berlinie czy Gagosian Gallery.

Miejsce piąte z dochodem w wysokości 44,6 mln dolarów zajmuje Marlene Dumas. Malarka pochodzenia afrykańskiego w swoich pracach często porusza tematy polityczne, czego przykładem jest jej słynny portret Osamy Bin Ladena. W 2008 podczas aukcji w Sotheby’s jej praca „The Visitor” z 1995 roku została sprzedana za 6 mln funtów.

Bridget Riley, która w rankingu uplasowała się na czwartym miejscu to angielska malarka op artu, sztuki tworzącej iluzje optyczne. W lutym 2008 roku, w czasie aukcji w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s z 1967 roku pt. „Chant 2” zostało sprzedane za 5 mln dolarów. Na sprzedaży dzieł sztuki artystka zarobiła do tej pory 52,5 mln dolarów.

Cindy Sherman, Untitled A, 1975, źródło: Tate Museum

Cindy Sherman, Untitled A, 1975, źródło: Tate Museum

Miejsce trzecie należy do Chen Peiqiu, chińskiej artystki, którą w 2014 roku okrzyknięto jedną z najdroższych, żyjących chińskich twórczyń. Urodzona w 1922 roku, doświadczona w klasycznym malarstwie atramentowym jest bardzo doceniana na rynku sztuki. Dochód artystki wynosi 65,8 mln dolarów.

Na drugim miejscu w rankingu znalazła się Cindy Sherman, amerykańska artystka słynna ze stworzenia cyklu 69 czarno-białych zdjęć „Untitled Film Stills”. Fotografie przedstawiają artystkę, która próbuje wcielać się w różne kobiece role. Ulubionym tematem Sherman jest przedstawianie kobiet w różnych sytuacjach, na różnych stanowiskach. Dzieła artystki w ciągu 10 lat zarobiły aż 106,5 mln dolarów.

Na szczycie listy z zarobkiem ze sprzedaży dzieł sztuki w wysokości 215,7 mln dolarów znalazła się Yayoi Kusama, japońska rzeźbiarka oraz malarka, ale też pisarka i aktywistka polityczna. Swoją sztukę nazywa „obsesyjną”, a od 1977 roku artystka przebywa w szpitalu psychiatrycznym i otwarcie mówi o swoich problemach psychicznych oraz o ich wpływie na jej twórczość. Artystka na większości swoich dzieł umieszcza krzykliwe wzory, głównie kropki. W październiku zeszłego roku w czasie aukcji w Christie’s w Nowym Jorku jej praca pt. „White No. 28” została sprzedana za ponad 7 mln dolarów.

Lara Malan Woodgate

Ilustracja (góra): Yayoi Kusama, Świetliki na wodzie, 2002, źródło: Whitney Museum of American Art

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.