szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcja Prac na Papierze w DESIE Unicum

03.09.2015

Polska: aukcje

17 września w domu aukcyjnym DESA Unicum odbędzie się pierwsza w jesiennym sezonie Aukcja Prac na Papierze, na której pod młotek trafi 116 malarskich i szkicowych prac na papierowym podłożu.

W części dawnej katalogu na szczególną uwagę zasługuje rzadki nokturn z cyklu „Zaloty” autorstwa Zofii Stryjeńskiej. Wykorzystanie nocy jako tła dla romantycznej sceny umożliwiło artystce stworzenie odrealnionych efektów świetlnych i barwnych. Mieszające się intensywne i blade błękity, surrealistycznie pomarańczowa tarcza księżyca w pełni, metalicznie fioletowe ciała kochanków dowodzą, że Stryjeńska nie tylko była mistrzynią artdecowskiej poetyki, ale nie bała się eksperymentów i umiejętnie czerpała z awangardowych kierunków malarskich.

Zofia Stryjeńska, "Wieczór" z cyklu "Zaloty", gwasz, tempera/papier, 98,5x69,5 (w świetle ramy), źródło: DESA Unicum

Zofia Stryjeńska, „Wieczór” z cyklu „Zaloty”, gwasz, tempera/papier, 98,5×69,5 (w świetle ramy), źródło: DESA Unicum

Kolejną interesującą pozycją jest „Toruń” mistrza akwareli – Juliana Fałata. Horyzontalna kompozycja zakola Wisły została opracowana z wielką dbałością o oddanie niuansów barwnych na spokojnej tafli królowej polskich rzek. Jesienną ofertę urozmaicają również akwarele Rafała Malczewskiego przedstawiające pejzaże z licznych podróży ukazujące różne oblicza stylu zakopiańskiego artysty. Ozdobą aukcji jest również nietuzinkowy pastel Bolesława Cybisa będący fuzją fascynacji malarza sztuką dawną oraz surrealistycznego niepokoju XX-wiecznej awangardy. Ofertę wzbogacają poszukiwane przez kolekcjonerów prace mistrzów polskiego malarstwa m.in.: Tamary Łempickiej, Michała Elwiro Andriollego, Henryka Haydena, Jana Rubczaka czy Iwana Trusza.

Współczesną część katalogu otwiera nietypowa, dwustronna praca Andrzeja Wróblewskiego, w której artysta w charakterystyczny dla siebie sposób połączył temat macierzyństwa z niepokojącym przedstawieniem czynszowej kamienicy. Na szczególną uwagę zasługuje dzieło Franciszka Starowieyskiego zachwycające widza barakowym stylem w współczesnej odsłownie. Ofertę uzupełniają mistrzowskie prace Tomasza Tatarczyka, Zbigniewa Makowskiego, Stefana Gierowskiego czy Tadeusza Brzozowskiego.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy przedaukcyjnej oraz do licytacji.

Wystawa obiektów aukcyjnych
Dom Aukcyjny DESA Unicum
Warszawa, ul. Marszałkowska 34–50
3-17 września 2015

poniedziałek – piątek w godzinach od 11 do 19
sobota w godzinach od 11 do 16

Kod aukcji 373APP024

Zobacz katalog aukcji.

Koordynator sprzedaży:
Maja Wolniewska
tel.: 22 584 95 41
email: m.wolniewska@desa.pl

Zlecenia aukcyjne

Aleksandra Łukaszewska
tel.: 22 584 95 32
fax 22 584 95 26
email: zlecenia@desa.pl

???????????????

Artykuł sponsorowany

Portal Rynek i Sztuka

Zdj. (góra) Julian Fałat, Toruń, 1921, akwarela/papier, 31,5 x 64 cm, źródło: DESA Unicum
LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.