szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Amedeo Modigliani z szansą na 100-milionowy rekord

04.09.2015

Aktualności, Świat: aukcje

Sklep rynekisztuka

Włoski malarza, rysownik i rzeźbiarz Amedeo Modigliani już niedługo ma szansę dołączyć do elitarnego grona artystów takich jak Gustav Klimt czy Pablo Picasso, których prace osiągnęły na aukcjach ceny powyżej 100 milionów dolarów. Dom aukcyjny Christie’s ogłosił właśnie, że w czasie listopadowej aukcji estymacja pracy Modiglianiego pt. „Akt leżący” może osiągnąć właśnie taką cenę. 

O tym, że dzieło włoskiego malarza Amedeo Modiglianiego pojawi się na planowanej 9 listopada aukcji prac artystów XX wieku pt. „The Artist’s Muse” w nowojorskim domu aukcyjnym Christie’s, jeszcze przed oficjalnym komunikatem, poinformowali na swoim Instagramie czołowi specjaliści Christie’s Brett Gorvy oraz Loic Gouzer, który w podpisie pod zamieszczoną grafiką przedstawiającą dzieło wyjawił, że licytacja obrazu będzie centralnym punktem listopadowej aukcji i co więcej, będzie to najwyżej estymowane dzieło tego wieczoru.

Jeśli dzieło faktycznie osiągnie szacowaną cenę, sprzedaż tej pracy aż o 30 milionów dolarów pobije dotychczasowy światowy rekord sprzedaży dzieła Amedeo Modiglianiego, ustanowiony rok temu w czasie aukcji w domu aukcyjnym Sotheby’s, kiedy to wapienną rzeźba „pt.Tête”, którą Modigliani wykonał między 1910 a 1912 rokiem, została sprzedana za 70,7 miliona dolarów. W ten sposób Modigliani ma szansę dołączyć do grona artystów takich jak Pablo Picasso, Gustav Klimt, Francis Bacon, czy Edward Munch, których rekordy sprzedaży osiągnęły kwoty powyżej 100 milionów dolarów.

Amadeo Modigliani, Tête, 1911-1912, źródło: Sotheby’s

Amedeo Modigliani, Tête, 1911-1912, źródło: Sotheby’s

Dzieło pt. „Akt leżący” zostało namalowane prawdopodobnie w latach 1917 – 1918 i pochodzi z serii świetnych kobiecych aktów, z których słynął artysta, wykonanych dla polskiego marszanda i poety, ale też przyjaciela włoskiego artysty Leopolda Zborowskiego, który wspierał Modiglianiego w ostatnich latach jego życia. To właśnie on przyjął artystę pod swój dach, pokrywał koszty zakupu materiałów malarskich, a nawet opłacał modelki, które pozowały malarzowi. Dzieło znalazło się wśród serii aktów, które wywołały prawdziwy skandal, gdy zostały pokazane szerokiej publiczności w czasie wystawy w paryskiej galerii Berthe Weill. Kiedy jeden z obrazów wystawiony został w witrynie galerii, a wokół niego zaczął gromadzić się tłum, policja kazała zamknięcie wystawy.

To prawdopodobnie jeden z najważniejszych obrazów, jaki było mi dane trzymać w rękach w całej swojej wieloletniej karierze w Christie’s – powiedział Jussi Pylkkänen jeden z dyrektorów Christie’s – Ten akt jest jedną z najlepszych prac tego artysty.

„Akt leżący” jest dobrze znanym szerokiej publiczności dziełem. Przez dziesięciolecia obraz był prezentowany w wielu, najbardziej znanych muzeach i galeriach na całym świecie, m.in. w nowojorskim MoMA, gdzie w czasie wystawy w latach 50. ubiegłego wieku zdobił katalogu jednej z prezentowanej ekspozycji, był również wystawiany w Palazzo Reale w Mediolanie, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Paryżu, w Tate Gallery czy wreszcie w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Londynie.

Czy dziełu Modiglianiego uda się pobić światowy rekord przekonamy się 9 listopada, na kiedy zaplanowana jest aukcja w nowojorskim Christie’s.

Magdalena Kaźmierczak

Fot. (góra): Amedeo Modigliani, „Akt lezący”,1917-1918 źródło: Christie’s

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.