szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Kolekcja A. Alfreda Taubmana na czterech aukcjach w Sotheby’s

07.09.2015

Aktualności, Świat: aukcje

Wiemy już co stanie się z niezwykłą kolekcją wieloletniego dyrektora domu aukcyjnego Sotheby’s A. Alfereda Taubmana, który zmarł w kwietniu tego roku. Zbiór pójdzie pod młotek na czterech aukcjach zaplanowanych na listopad tego roku oraz styczeń roku przyszłego. Wszystko wskazuje na to, że będzie to najdroższa kolekcja jaka kiedykolwiek trafiła na aukcję. Szacowana wartość dzieł sztuki, które będą licytowane to 500 milionów dolarów.

Amedeo Modigliani, Portrait of Paulette Jourdain, 1919, źródło: Sotheby's

Amedeo Modigliani, Portrait of Paulette Jourdain, 1919, źródło: Sotheby’s

Kolekcja, którą przez lata zgromadził A. Alfred Taubman liczy ponad 500 dzieł sztuki. Znajdują się w niej prace od antyku po sztukę współczesną. Jego imponująca kolekcja będzie oferowana podczas aż czterech aukcji: 4, 5, 18 listopada oraz 27 stycznia 2016 roku. W zbiorach Taubmana znajdowali się między innymi Mark Rothko, Frank Stella, Pablo Picasso, Egon Schiele, Winslow Homer, Charles Burchfield, Albrecht Dürer czy Rafael.

Najcenniejsze dzieła pochodzące ze zbiorów byłego właściciela Sotheby’s to „Femme assise sur une chaise” Pablo Picassa z 1938 roku, którego estymacja szacowana jest na 25–35 mln dolarów, „Untitled XXI” Willema de Kooninga z 1976 roku, którego wartość wycenia się na 25–35 mln dolarów, „Portrait de Paulette Jourdain” Amedeo Modiglianiego z około 1919 roku, estymowanym na 25–35 mln dolarów, (choć wartość może wzrosnąć w związku z przewidywanym sukcesem sprzedaży innego dzieła artysty pt. „Akt leżący”, o czym dom aukcyjny Christie’s poinformował w minionym tygodniu) oraz dwie prace Marka Rothko „Untitled (Lavender and Green)” z 1952 roku oraz „No.6/ Sienna, Orange on Wine” z 1962 roku. Obie prace estymowane są na 20 – 30 mln dolarów.

William de

William de Kooning, Untitled XXI, 1976, źródło: Sotheby’s

4 listopada odbędzie się licytacja pt. „Masterworks”. Dzień później, czyli 5 listopada pod młotek trafią dzieła sztuki współczesnej, aukcja 18 listopada będzie natom iast poświęcona kolekcji sztuki amerykańskiej. Na styczeń 2016 roku przewidziano z kolei należącą do Taubmana kolekcję dzieł dawnych mistrzów.

W kolekcji Taubmana znajdowały się również prace Georgii O’Keeffe, której płótno „Jimson Weed/White Flower No. 1” zostało sprzedane rok temu za 44 mln dolarów. Dzieło pobiło światowy rekord najdrożej sprzedanej pracy stworzonej przez kobietę. Z kolei, płótno Paula Klee „Small Landscape with Garden Door” z 1928 roku oraz rzeźba “Le Cheval Majeur (The Large Horse)” Duchampa-Villiona z 1914 roku zostały wręczone Detroit Institute of Arts. Ze względu na rodzinne powiązania z Detroit Taubman bardzo chętnie wspierał finansowo lokalne muzeum.

A.Alfred Taubman był właścicielem Sotheby’s przez 32 lata. Rodzice A. Alfreda Taubmana byli żydowskimi imigrantami, którzy przeprowadzili się z Białegostoku do Stanów Zjednoczonych. W 1983 roku Taubman zakupił Sotheby’s i zaczął jego generalną rozbudowę, czyniąc z Sotheby’s największy dom aukcyjny na świecie obok Christie’s. Dobre imię właściciel Sotheby’s zostało jednak nadszarpnięte w związku ze skandalami. Najsłynniejszy z nich zaprowadził go w 2001 roku przed sąd. Afera była związana z ustawianiem wspólnej polityki cenowej przez Sotheby’s i Christie’s co było uznane za nielegalne. Taubman jako jedyny oskarżony spędził dwa lata w więzieniu.

Lara Malan Woodgate

Ilustracja (góra): A. Alfred Taubman, źródło: Sotheby’s

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.