szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Skradziono dziewięć prac Andy’ego Warhola

11.09.2015

Magazyn

O Andy’m Warholu znów głośno. Tym razem za sprawą kradzieży dziewięciu portretów z jego słynnej serii portretów przedstawiających znane osoby żydowskiego pochodzenia pt. „Dziesięć portretów Żydów XX wieku”. Kradzież została ujawniona w siedzibie firmy związanej z przemysłem filmowym w Los Angeles, gdzie prace się znajdowały. Złodziej ukradł warte 350 tys. dolarów sitodruki na płótnie, a w ich miejsce powiesił podrobione obrazy.

Jak donoszą amerykańskie media, kradzież wyszła na jaw nie dość, że przypadkiem, to jeszcze po kilku latach. Jeden z członków rodziny będącej w posiadaniu sitodruków zauważył, że rama jednego z dzieł wymaga wymiany. Kiedy udał się do jednego z ramiarzy zajmującego się oprawą drogich dzieł sztuki, ten dokonał szokującego odkrycia. Okazało się, że prace nie są oryginałami, czego dowodem ma być brak podpisu autora i numerów serii.

Detektywi są przekonani, iż złodzieje zrobili dobrej jakości zdjęcia dzieł Warhola i wydrukowali je w takich samych formatach, a następnie podmienili. Biorąc pod uwagę kondycję materiałów, na których dokonano kopii, istnieje możliwość, że prace mogły zostać podmienione nawet trzy lata temu. Jest też prawdopodobieństwo, że jeden z portretów mógł zostać sprzedany w 2011 roku na aukcji w domu aukcyjnym Bonhams.

Wśród osób, które w swojej serii sportretował Andy Warhol są m.in. Zygmunt Freud, George Gershwin, Gertruda Stein, Sarah Bernhardt, Louis Brandeis, Martin Buber, Albert Einstein, Franz Kafka, Bracia Marx oraz Golda Meir. Oryginalnie wszystkie prace zostały wykonane sitodrukiem na papierze. Jak podaje Jewish Museum w Nowym Yorku, Warhol był tak zadowolony z sukcesu jego „Dziesięciu Portretów”, że zadecydował stworzyć dodatkowe wersje sitodrukiem na płótnie. The Jewish Museum zaprezentowało wszystkie trzy serie obrazów oraz edycję druków w 1980 roku.

To już kolejny w ostatnich miesiącach przypadek, gdy giną dzieła sztuki mistrza pop artu. Niedawno ujawniona została sprawa zaginięcia dwóch prac słynnego artysty, wypożyczonych prywatnej osobie przez  Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola w Medzilaborce na Słowacji .

Prace Andy’ego Warhola cieszą się nieprzemijającą popularnością. Wystawy, na których prezentowane są dzieła ikony pop artu, także w Polsce (niecałe trzy lata temu mogliśmy podziwiać ponad 60 prac Warhola na wystawie w Krakowie), przyciągają tłumy miłośników Warhola, a sprzedaż prac w czasie licytacji osiąga rekordy.

Ilustracja (góra): Andy Warhol, Self – Portrait with Fright Wig, 1986, źródło: Christie;s

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.