szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Jedna z najdroższych artystek świata na aukcji w Polsce

17.09.2015

Polska: aukcje

W czasie zaplanowanej na dziś aukcji w domu aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie pojawi się praca Tamary Łempickiej – jednej z najdroższych artystek świata. Jej dzieła zdobią kolekcje takich gwiazd jak Madonna, Jack Nicholson czy Barbra Streisand. Pod młotek pójdzie również rzadki nokturn Zofii Stryjeńskiej, praca mistrza akwareli – Juliana Fałata i nietuzinkowy pastel Bolesława Cybisa.

Rafał Malczewski, Prince Edward Island, źródło: DESA Unicum

Rafał Malczewski, Prince Edward Island, źródło: DESA Unicum

Jak dotąd, najdroższy obraz Tamary Łempickiej – protoplastki stylu Art déco, „La reve”, został sprzedany za 8,5 mln dolarów. Obrazów polskiej artdecowskiej malarki, znanej za granicą jako Tamara de Lempicka jest stosunkowo niewiele, a więc rzadko pojawiają się na aukcjach. Na temat jej życia prywatnego krążyło tyle plotek, że jej mąż, Tadeusz Łempicki, zmęczony opowieściami o skandalach z udziałem podejrzewanej o biseksualność żony, podjął decyzję o rozwodzie. Na wrześniowej Aukcji Prac na Papierze licytowany będzie obraz, który powstał ponad 5 lat po rozpadzie małżeństwa Łempickich. W tym czasie artystka cierpiała na depresję i według legendy paliła po trzy paczki papierosów dziennie pomagając sobie walerianą. Szacunkowa wartość pracy zatytułowanej „Siedzące kobiety”, która będzie licytowana na aukcji wynosi od 25 – 45 tys. zł, a cena wywoławcza to 16 tys. zł.

Zofia Stryjeńska, Wieczór, z cyklu Zaloty, źródło: DESA UnicumOprócz pracy Tamary Łempickiej na szczególną uwagę w części dawnej katalogu aukcyjnego zasługuje rzadki nokturn z cyklu „Zaloty” autorstwa Zofii Stryjeńskiej (cena wywoławcza: 45 000 zł). Wykorzystanie nocy jako tła dla romantycznej sceny umożliwiło artystce stworzenie odrealnionych efektów świetlnych i barwnych. Mieszające się intensywne i blade błękity, surrealistycznie pomarańczowa tarcza księżyca w pełni, metalicznie fioletowe ciała kochanków dowodzą, że Stryjeńska nie tylko była mistrzynią artdecowskiej poetyki, ale i nie bała się eksperymentów oraz umiejętnie czerpała z awangardowych kierunków malarskich. Kolejną interesującą pozycją jest „Toruń” mistrza akwareli – Juliana Fałata o szacunkowej wartości 28 000 – 35 000 zł. Horyzontalna kompozycja zakola Wisły została opracowana z wielką dbałością o oddanie niuansów barwnych na spokojnej tafli królowej polskich rzek.

Jesienną ofertę urozmaicają również akwarele Rafała Malczewskiego przedstawiające pejzaże z  licznych podróży ukazujące różne oblicza zakopiańskiego stylu artysty. Ozdobą aukcji jest również nietuzinkowy pastel Bolesława Cybisa (cena wywoławcza: 10 000 zł), będący fuzją fascynacji malarza sztuką dawną oraz surrealistycznego niepokoju XX-wiecznej awangardy. Ofertę Aukcji Prac na Papierze wzbogacają poszukiwane przez kolekcjonerów prace mistrzów polskiego malarstwa m.in.: Michała Elwiro Andriollego, Henryka Haydena czy Iwana Trusza.Bolesław Cybis, Biegnąca kobieta, źródło: DESA Unicum

Współczesną część katalogu otwiera nietypowa, dwustronna praca Andrzeja Wróblewskiego (estymacja: 45 000 – 70 000 zł), w której artysta w charakterystyczny dla siebie sposób połączył temat macierzyństwa z niepokojącym przedstawieniem czynszowej kamienicy. Na szczególną uwagę zasługuje również dzieło Franciszka Starowieyskiego zachwycające widza barokowym stylem we współczesnej odsłonie. Ofertę uzupełniają mistrzowskie prace Tomasza Tatarczyka, Zbigniewa Makowskiego, Stefana Gierowskiego czy Tadeusza Brzozowskiego.

Aukcja Prac na Papierze już dziś o 19:00 w DESIE Unicum w Warszawie.

 

Fot. (góra): Tamara Łempicka, Siedzące kobiety, źródło:DESA Unicum

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.