szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Sotheby’s dąży do nowego rekordu

18.09.2015

Magazyn, Świat: aukcje

11 listopada podczas aukcji pt. „Contemporary Art Evening Auction” w Nowym Jorku, dom aukcyjny Sotheby’s oczekuje pobicia kolejnego rekordu za sprzedaż dzieła amerykańskiego artysty Cy Twombly’ego. Przedstawiciele domu aukcyjnego przewidują, że cena za obraz „Bez tytułu” słynnego abstrakcjonisty przekroczy 60 milionów dolarów.

Oferowane na aukcji dzieło z 1968 roku pochodzi z kolekcji amerykańskiej filantropki oraz kolekcjonerki sztuki Audrey Irmas, która wraz z mężem kolekcjonuje działa sztuki od lat 70. Obecnie Audrey, poza kilkoma innymi dziełami Cy Twombly’ego, w swoim posiadaniu ma m.in. takie dzieła jak: „Emeralds” (1961) Roya Lichtensteina, tryptyk Sigmara Polke, dwie rzeźby Roberta Govera, oraz prace Francisa Bacona czy Ed Ruscha.

Irmas obraz „Bez tytułu” z serii obrazów malowanych na tablicy nabyła w 1990 roku na aukcji w Sotheby’s kiedy to na sprzedaż wystawiona dzieła sztuki z kolekcji Charlesa Saatchi. Dzieło zostało wówczas sprzedane za 3,85 mln dolarów, a jego estymacja wynosiła do 4,5 mln dolarów. Fakt, że obecnie obrazy malarza ekspresjonizmu abstrakcyjnego wyceniane są na ponad 60 milionów dolarów, czyli 12 razy więcej niż w latach 90. XX wieku pokazuje, jak bardzo wzrosła w tym czasie jego pozycja na globalnym rynku sztuki. W 1990 roku, kiedy padł pierwszy rekord sprzedaży dzieła tego artysty, obraz „Bezt tytułu” z 1971 roku sprzedano za, można powiedzieć, zaledwie 5,5 miliona dolarów. Po śmierci Twombly’ego w 2011 roku, ceny są coraz wyższe i co chwilę ustawiane są nowe rekordy sprzedaży dzieł amerykańskiego abstrakcjonisty. Obecny rekord za pracę tego artysty padł niedawno – w listopadzie 2014 roku podczas licytacji w Christie’s. Za 69.6 mln dolarów została sprzedana jedna z prac bez tytułu właśnie z serii „blackboard” z 1970 roku. Minął niespełna rok, a my już możemy się spodziewać, że padnie kolejny rekord. Część dochodu ze sprzedaży dzieła ma być przeznaczona na cele charytatywne.

Cy Twombly, a właściwie Edwin Parker żył w latach 1928 – 2011. Był amerykańskim fotografem, rzeźbiarzem oraz malarzem. Po ojcu – piłkarzu, otrzymał przydomek „Cy”, oznaczający cyklon, którego artysta używał jako swojego pseudonimu artystycznego. W latach 50. Twombly studiował w Nowym Jorku – mieście, które w tamtych czasach stanowiło centrum abstrakcyjnego ekspresjonizmu. Do momentu przeprowadzenia się do Rzymu w 1959 roku, kiedy to artysta ożenił się z Tatianą Franchetti, włoską arystokratką, prace Cy Twombly’ego były bliskie uwspółcześnionej wersji baroku, charakteryzowały się przepychem kolorów i bogactwem kompozycji. Według ekspertów Sotheby’s to właśnie przeprowadzka do Wiecznego Miasta sprawiła, że jego styl ewoluował. Jego płótna stały się minimalistyczne, szare, białe, pastelowe, a jego indywidualny, spontaniczny styl przypominający dziecięce pismo, stał się jego znakiem rozpoznawczym. Artysta bardzo chętnie cytował takich poetów jak Stéphane Mallarmé, Rainer Maria Rilke czy John Keats. Jego prace niosą w sobie wiele alegorii. Cy przyznał się również, że inspirowali go młodsi od niego twórcy tacy jak: Jean-Michel Basquiat, Anselm Kiefer, Francesco Clemente, czy Julian Schnabel.

Choć twórczość artysty nie od początku byłą doceniana, dziś jego dzieła chętnie znajdują nabywców wśród prywatnych kolekcjonerów, inne zaś należą do kolekcji najsłynniejszych instytucji artystycznych jak i Tate Modern w Londynie czy MoMA w Nowym Jorku.

Twórczość Cy Twombly’ego kochają też współcześni artyści. Do tego stopnia, że w 2007 roku w do historii przeszedł incydent, do jakiego doszło we francuskim muzeum, kiedy to zachwycona twórczością Twombly’ego brytyjska artysta ucałowała wart 2 miliony dolarów obraz, pozostawiając na nim ślad czerwonej szminki.

Twombly zmarł w 2011 roku, do długiej walce z chorobą nowotworową.

Lara Malan Woodgate

Ilustracja (góra): Cy Twombly, Bez tytułu, 1970, źródło: Christie’s

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.