szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Pierwsza internetowa aukcja w Phillips z sukcesem

21.09.2015

Aktualności, Świat: aukcje

17 września odbyła się pierwsza aukcja online w ramach współpracy domu aukcyjnego Phillips i platformy eBay. Aukcja pt. „New Now” okazała się sporym sukcesem z 4,5 milionami dolarów dochodu i przyniosła kilka nowych rekordów.

Joe Bradley, Nude (Bust), 2007, źródło: Phillips

Joe Bradley, Nude (Bust), 2007, źródło: Phillips

Z początkiem września informowaliśmy, że londyński dom aukcyjny Phillips, poszedł w ślady swojego konkurenta – Sotheby’s i wszedł we współpracę z portalem eBay, wkraczając tym samym w świat coraz bardziej popularnych aukcji internetowych. Pierwsza aukcja, w której dzieła sztuki licytowane stacjonarnie dostępne był także online odbyła się w miniony czwartek. Wzięło w niej udział 200 osób licytujących „na żywo” oraz 75 osób, które licytowały online.

W czasie aukcji ustanowionych zostało aż 5 nowych rekordów sprzedaży dla współczesnych artystów. Praca Ulricha Rückriema „The Sleeping Giants” z 2008 roku była estymowana na kwotę do 120 tysięcy dolarów. Tymczasem ostatecznie dzieło sprzedano za 185 tysięcy dolarów. Dzieło Y. Z. Kamiego, irańskiego malarza, chętnie malującego portrety przyniosło zysk 161 tysięcy dolarów. Praca „Self-Portrait as a Child” z 1989 roku estymowana była na 150 tysięcy dolarów. Dzieło Johna Gerrarda przebiło wszelkie oczekiwania. Instalacja irlandzkiego artysty pod tytułem „Oil Stick Work” z 2008 roku estymowana była na 12 tysięcy dolarów. Tymczasem dzieło zostało sprzedane za prawie dziesięciokrotnie wyższą cenę – 118 tysięcy dolarów. Praca Liz Larner pt: „2001” z 2001 roku ledwo zmieściła się w swojej estymacji, choć ostatecznie także okazała się być rekordem sprzedaży dzieła tej amerykańskiej rzeźbiarki. Estymacja jej pracy zaczynała się od 80 tysięcy dolarów, praca osiągnęła wynik 87 tysięcy dolarów. Ostatni rekord, również zaskakujący został ustanowiony sprzedażą dzieła Math Bassa. Dzieło „Newz!” z 2004 roku. Pierwsze szacunki wskazywały, że praca zostanie sprzedana za kwotę do 20 tysięcy dolarów. Tymczasem, pracę sprzedano ponad 3 razy drożej, bo za kwotę 68 tysięcy dolarów.

Robert Indiana, LOVE. 1967, źródło: Phillips

Robert Indiana, LOVE. 1967, źródło: Phillips

Najdroższym dziełem aukcji okazała się być praca Roberta Indiany „LOVE” z 1966 roku z wynikiem 293,000 dolarów. Kolejne nazwisko, na które warto zwrócić uwagę w kontekście licytacji to nazwisko Joe Bradley’a. Za jego dzieło „Nude” z 2007 roku nowy właściciel zapłacił 221,000 dolarów, choć to i tak poniżej szacowanej przed aukcją estymacji, która wahała się między 300 a 500 tys. dolarów. Trzeci najdroższy artysta tej licytacji to Ulrich Rückriem za pracę „The Sleeping Giants” z 2008 roku. Praca osiągnęła wynik 185,000 dolarów.

Co ciekawe, w czasie licytacji w Phillips po raz pierwszy zastosowano niedawno wprowadzoną na rynek specjalną aplikację przeznaczoną na iPhony i iPad’y, opartą na technologii WebRTC. Aplikacja ta stanowi specjalną platformę, zapewniającą streaming na żywo z przebiegu aukcji oraz możliwość licytacji na żywo. Do tej pory aplikacja taka nie była wykorzystywana w czasie aukcji internetowych. Dom aukcyjny Phillips wkroczył więc w świat aukcji internetowych z dużym sukcesem i jako prekursor nowych, innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie licytacji online.

Lara Malan Woodgate

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.