szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

3. edycja Nowohuckiego Festiwalu Sztuki w Krakowie już w październiku

22.09.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

Pierwszy weekend października w Krakowie upłynie pod znakiem Nowohuckiego Festiwalu Sztuki, którego trzecią odsłonę organizuje Nowohuckie Centrum Kultury. To prawdziwe święto artystów – trzy dni w całości poświęcone prezentacji dokonań różnych pokoleń twórców, reprezentujących niemal wszystkie dziedziny współczesnej sztuki.

Jerzy Duda-Gracz, Autoportret-ora et colabora, 1982, źródło: materiały organizatora

Jerzy Duda-Gracz, Autoportret-ora et colabora, 1982, źródło: materiały organizatora

Najważniejszym wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi będzie wystawa retrospektywna Jerzego Dudy-Gracza. Pokazanych zostanie ponad 80 prac nieżyjącego już artysty – obrazów, grafik i rysunków, udostępnionych przez Fundację Conspero, opiekującą się jego spuścizną. Z okazji otwarcia wystawy odbędzie się debata „Dlaczego Duda-Gracz?”. Wybitni krytycy i historycy sztuki mówić będą o fenomenie malarza, którego twórczość wciąż budzi emocje i spory. Wystawa zainauguruje 3. Nowohucki Festiwal Sztuki, zaplanowany w dniach 2-4 października. Do nabycia będzie album z reprodukcjami prezentowanych dzieł oraz komentarzami znawców dorobku kontrowersyjnego malarza. Przez cały ten weekend wstęp do NCK będzie bezpłatny.

Staramy się przybliżać wszystkim zainteresowanym sylwetki i dorobek artystów, którzy wpisali się w kanon polskiej sztuki współczesnej – mówi Joanna Gościej-Lewińska, organizatorka Festiwalu. Mamy nadzieję, że tegoroczna propozycja spotka się z takim samym odzewem, jak wystawa Zdzisława Beksińskiego, pokazana w NCK rok temu.

Na tym jednak nie koniec festiwalowych atrakcji. W ramach Rynku Sztuki Młodych debiutujący artyści będą nie tylko prezentowali publiczności swoje prace, ale też zachęcali do ich nabycia w (mamy nadzieję) rozsądnej cenie. To doskonała okazja wzbogacenia domowej kolekcji albo zdobycia niebanalnego prezentu. Wśród innych wydarzeń Festiwalu są też ogólnodostępne warsztaty artystyczne, między innymi z fotografii, ceramiki, malarstwa,  i projektowania architektonicznego, adresowane zarówno do dorosłych, jak i najmłodszych uczestników.

Organizatorom przyświeca idea pokazywania różnych aspektów sztuki współczesnej. Chcemy między innymi pokazać, jak twórcy mogą pomóc w rewitalizacji przestrzeni publicznych – wyjaśnia Joanna Gościej-Lewińska. Polem działania artystów stanie się nieużywany basen na zapleczu NCK, który podczas Festiwalu zamieniony zostanie w przestrzeń ekspozycyjną dla rzeźb plenerowych. A na wschodniej ścianie budynku powstanie mozaika „Ślady obecności”. Odwiedzający będą mogli odcisnąć swoje dłonie na glinianych tabliczkach, które następnie zostaną wypalone i trwale zamocowane na ścianie. W ten sposób mieszkańcy będą mogli pozostawić swój ślad dla potomnych, przyczyniając się jednocześnie do poprawy estetyki najbliższego otoczenia – dodaje Gościej-Lewińska.

Ilustracja (góra): Nowohuckie Centrum Kultury, źródło: materiały organizatora

Źródło: materiały organizatora

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.