szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcja Prac na Papierze w DESIE Unicum – relacja

23.09.2015

Aktualności, Polska: aukcje

W miniony czwartek 17 września 2015 miała miejsce Aukcja Prac na Papierze w Domu Aukcyjnym DESA Unicum. Na aukcji pod młotek trafiło 116 prac, które oficjalnie otworzyły sezon jesienny w największym Domu Aukcyjnym w Polsce.

Piotr Stachiewicz, Piękna Zośka, źródło: DESA Unicum

Piotr Stachiewicz, Piękna Zośka, źródło: DESA Unicum

Klienci mieli możliwość licytacji dzieł Sztuki Dawnej oraz Sztuki Współczesnej, dzięki czemu w sali aukcyjnej dopisała frekwencja. Najwyżej wylicytowanym obiektem (na 75 000zł) stała się narysowana na papierze tuszem „[Kompozycja figuralna nr 756] na odwrociu [Szkic do Portretu garbatej z czerwonym tłem]” Andrzeja Wróblewskiego. Również kolejna praca tego tragicznie zmarłego w Tatrach młodego artysty stanęła na podium – „[Kompozycja figuralna nr 958] na odwrociu [Miasto, Pejzaż miejski nr 958]” z 1954 roku osiągnęła cenę wylicytowaną 45 000zł.

Z wysoko wylicytowanych dzieł Sztuki Dawnej warto wspomnieć „Toruń” Juliana Fałata (35 000zł), czyli pracę namalowaną charakterystycznymi dla akwareli szerokimi pociągnięciami pędzla w 1921, rok przed wyjazdem Juliana Fałata z tego pomorskiego miasta. Było to istotne miejsce w życiu artysty, gdyż w 1919 roku po nagłej śmierci swojej żony Fałat przeprowadził się do Torunia, gdzie kupił dom przy pl. Teatralnym 42 (dzisiaj Fosa Staromiejska 28), który stał się ośrodkiem życia kulturalnego miasta.

Julian Fałat, Toruń, źródło: DESA Unicum

Julian Fałat, Toruń, źródło: DESA Unicum

Innymi wysoko wylicytowanymi pracami były: „Piękna Zośka” Piotra Stachiewicza (cena 26 000zł wylicytowana z wywoławczej 5 000zł), „Biegnąca kobieta” z 1948 Bolesława Cybisa (22 000zł) czy intrygujący szkic ołówkiem „Siedzące kobiety” z 1935 roku Tamary Łempickiej (20 000zł).

Więcej szczegółów o aukcji znajdziecie na stronie DESY Unicum.

Kolejna Aukcja Prac na Papierze w DESA Unicum odbędzie się 26 listopada, na którą serdecznie zapraszamy.

Równocześnie zapraszamy na najbliższe aukcje: Aukcja Młodej Sztuki 22 września, Aukcja Rzeźby, 24 września, Aukcja Fotografii 1 października.

???????????????

Zdj. (góra): Andrzej Wróblewski, [Kompozycja figuralna nr 756 na odworcie [Szkic do Portretu garbatej z czerwonym tłem] , źródło: DESA Unicum

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.