szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Gratka dla kolekcjonerów – prace światowej sławy rzeźbiarki na aukcji w Polsce

24.09.2015

Aktualności, Polska: aukcje

Prace światowej sławy współczesnej polskiej rzeźbiarki, Magdaleny Abakanowicz, pójdą pod młotek dziś wieczorem podczas Aukcji Rzeźby w DESIE Unicum. Na licytację, obok twórczości Władysława Hasiora, Jana Berdyszaka czy Henryka Stażewskiego, wystawione zostanie ważne dzieło Jerzego Beresia „Taczki symboliczne”, które artysta wykorzystywał w swoich słynnych performansach.

Władysław Hasior, Bolesna, źródło: DESA Unicum

Władysław Hasior, Bolesna, źródło: DESA Unicum

Na zagranicznych salonach, mówiąc o polskiej sztuce współczesnej wymienia się trzy nazwiska: Romana Opałką, Mirosława Bałkę i Magdalenę Abakanowicz – najbardziej znaną na świecie współczesną polską rzeźbiarkę. Artystka zaczęła liczyć się na międzynarodowym rynku sztuki w 1965 roku, kiedy jej słynne abakany dostały Złoty Medal na biennale w Sao Paulo. Od tamtej pory jej twórczość zyskała uznanie największych kolekcjonerów. Na aukcji w DESIE Unicum, z ceną wywoławczą 85 000 zł, zostanie wystawiona jedna z jej jutowych „Siedzących Figur” z 1974 roku. Szacunkowa wartość rzeźby wynosi od 120 do 190 tys. zł. Przedmiotem licytacji będzie również jej ciemnobordowy, sizalowy gobelin, którego cena wywoławcza wynosi 40 tys. zł, a estymacja 60 do 80 tys. zł.

Niezwykłą rzadkością na rynku sztuki są rzeźby Jerzego Beresia. Nie powstawały one jako samoistne dzieła rzeźbiarskie, ale jako element akcji artystycznych tego najsłynniejszego polskiego performera. Prezentowane w katalogu aukcji „Taczki symboliczne” z 1975 roku, to niezwykle ważne dzieło Jerzego Beresia. Brało udział w akcjach „Msza refleksyjna” z 10 maja 1975 roku w Zakładach Metalowych im. Szadkowskiego w Krakowie oraz w „Rundzie honorowej” 15 listopada 1975 roku na Rynku Starego Miasta w Zamościu. Rzeźba będzie licytowana z ceną wywoławczą 40 tys. zł, a jej wartość szacuje się na 60 do 80 tys. zł.

Na wrześniowej Aukcji Rzeźby licytowane będą zarówno marmurowe i granitowe kompozycje, jak i te brązu oraz polerowanego aluminium, rzeźby drewniane, a także asamblaże łączące różne materiały i wykorzystujące przedmioty gotowe. Do tych ostatnich należą dwie prace Władysława Hasiora, który w swoje sztuce nadawał nowe znaczenia znalezionym „biednym” przedmiotom tworząc specyficzną, polską wersję pop-artu angażującego w dzieło sztuki siermiężność, ludowość i kicz. Z kolei, praca Józefa Szajny – „Sylweta Ludwika Pugeta” z 1973 roku była elementem spektakli i environment twórcy łączącego w swej działalności teatr i sztuki plastyczne.

Jerzy Bereś, Taczki symboliczne, źródło: DESA Unicum

Jerzy Bereś, Taczki symboliczne, źródło: DESA Unicum

Na uwagę zasługuje też obiekt oscylujący na pograniczu rzeźby i malarstwa – „Widok medytacyjny” Jana Berdyszaka (cena wywoławcza 35 tys. zł estymacja: 45 – 60 tys. zł), a także minimalistyczny, przestrzenny relief najważniejszego polskiego konstruktywisty i pioniera awangardy geometrycznej, Henryka Stażewskiego z 1961 roku (cena wywoławcza: 24 tys. zł, estymacja: 35 – 45 tys. zł). Na aukcji pojawią się również obiekty przestrzenne wykonane przez Jadwigę Maziarską, Igora Mitoraja, Barbarę Zbrożynę, Juliana Bossa-Gosławskiego.

Ofertę sztuki tradycyjnej wzbogacają odlewy z brązu – pod młotek pójdzie m. in. mistrzowsko opracowana, oszczędna w formie „Głowa dziewczyny w kapturku” wybitnego rzeźbiarza polskiego międzywojnia, Henryka Kuny, a także prace Konstantego Laszczki, Edwarda Wittiga i Jeana Lamberta-Ruckiego. Gratką dla kolekcjonerów będzie także urokliwa drewniana rzeźba z kręgu Szkoły Zakopiańskiej – zdradzająca wpływy grupy „Rytm” figurka dziewczynki z lat 20. XX w.

Prezentowana w siedzibie DESY Unicum wystawa obiektów aukcyjnych jest zatem niezwykłą okazją do zapoznania się z różnymi trendami i twórczością najważniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. Kolekcjonerzy rzeźby zakupić będą mogli na aukcji dzieła wybitne, rzadkie i wyjątkowe.

Aukcja Rzeźby w DESIE Unicum dziś o godzinie 19.00

Źródło: materiały prasowe

Fot. (góra): Magdalena Abakanowicz, Figura siedząca, źródło:DESA Unicum 

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.