szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Tytuł doktora honoris causa gdańskiej ASP dla Wojciecha Fangora

28.09.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

06.10.2015 w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku o godz. 12:00 odbędzie się uroczystość nadania wybitnemu polskiemu artyście Wojciechowi Fangorowi tytułu doktora honoris causa. Procedurę nadania tego zaszczytnego tytułu przeprowadził Wydział Malarstwa a Senat uczelni w dniu 22.04.2015 podjął stosowną uchwałę.

Temu wyjątkowemu wydarzeniu, które jest jednym z najważniejszych punktów obchodów jubileuszu 70 – lecia uczelni, towarzyszą wystawy zorganizowane przez Wydział Malarstwa w przestrzeniach Wielkiej Zbrojowni.

Wystawa pt. „Fangor.Malarstwo”, jest małą retrospektywą malarskiego dorobku artysty, gdzie będzie można zobaczyć wczesne prace artysty z lat 50 -tych, poprzez słynne optyczne obrazy z lat 60-tych do dzieł ukończonych w roku 2010. Obrazy pochodzą z prywatnych kolekcji. Kuratorami wystawy są Stefan Szydłowski i Arkadiusz Sylwestrowicz.

Plakat konkursu malarskiego im. Fangora, źródło: materiały prasoweWystawą towarzyszącą jest również pokaz finalistów Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Malarskiego im. Wojciecha Fangora. Konkurs jest dedykowany studentom kierunku malarstwo ASP oraz wydziałom artystycznym uniwersytetów. Wzięło w nim udział ponad 300 uczestników z całej Polski. Jury konkursu, w skład którego weszli wybitni malarze pedagodzy, krytycy sztuki, dyrektorzy galerii wybrało 16 młodych artystów, którzy zaprezentują swoje prace w Auli ASP. Podczas otwarcia wystawy „Fangor.Malarstwo” o godz. 14:00 zostaną ogłoszone wyniki i przyznane nagrody. Nagroda Główna – 10.000 zł ufundowana przez Panią Irminę Nazar – Dyrektor Zarządu Fundacji Promocji Twórczości Wojciecha Fangora oraz Nagroda Specjalna – 5.000 zł przeznaczona dla studenta organizatora, finansowana przez Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku oraz Fundację LOTOS. Zwycięzcy konkursu będą mieli również indywidualne pokazy w przestrzeniach Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Obydwu wystawom towarzyszą publikacje.
Organizator:
Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku
Partnerzy:
Fundacja LOTOS, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Fundacja Promocji Twórczości Wojciecha Fangora, Galeria Stefan Szydłowski.
Patroni medialni wydarzenia:
rynekisztuka.pl, TVP Kultura, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Szum, Arteon, Format, BLIZA, artinfo.pl,

Pokazy wpisują się w bogaty program Dni Fangora w Trójmieście, podczas których twórczość Wojciecha Fangora będzie można obejrzeć również w Sopocie i Gdyni.

Pokazy wpisują się w bogaty program Dni Fangora w Trójmieście, podczas których twórczość Wojciecha Fangora będzie można obejrzeć również w Sopocie i Gdyni.

Kalendarz wystaw w ramach Dni Fangora:

„Fangor.Malarstwo”
Miejsce: Mała Aula ASP w Wielkiej Zbrojowni, Gdańsk ul. Targ Węglowy 6
Wystawa czynna: 06.10.2015 – 11.10.2015 w godz. 10:00 – 18:00

Ogólnopolski Studencki Konkurs Malarski im. Wojciecha Fangora – finaliści
Miejsce: Duża Aula ASP Wielkiej Zbrojowni, Gdańsk ul. Targ Węglowy 6
Wystawa czynna: 02.10.2015 – 09.10.2015 w godz. 10:00 – 18:00

Fangor. Heweliusz
Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, ul. Plac Zdrojowy 2
Wystawa czynna: od 06.10.2015 do 08.11.2015

Fangor. Plakat
Miejsce: Zatoka Sztuki w Sopocie, Aleja Franciszka Mamuszki 14
Wystawa czynna: od 07.10.2015 do 25.10.2015

Fangor. Obrazy telewizyjne
Miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe, Gdynia ul. Plac Grunwaldzki 2
Wystawa czynna: od 07.10.2015 do 25.10.2015

 

 

Źródło: materiały prasowe

Fot. (góra): Plakat wystawy „Fangor. Malarstwo”, źródło:materiały organizatora

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.