szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Wernisaż wystawy „Take Care” Piotra Saula w Galerii Kuratorium w Warszawie

29.09.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

„Sztuka ulicy dba o nas” – przekaz otwartej w czwartek 24 września w warszawskiej Galerii Kuratorium wystawy Piotra Saula wydaje się niezwykle czytelny, jednak czy aby na pewno oczywisty? Artysta wizualny, muzyk i tancerz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, od dawna zachęca do odkrywania sztuki o street artowym rodowodzie. Wystawa „Take Care” wprowadza estetykę uliczną na zupełnie nowe tory, podkreślając jej pierwotny charakter i wykazując na jej głęboki związek z potrzebami samego widza.

„Uważaj na siebie, dbaj o niego, opiekuj się nią, zajmij się tym, nie upadaj na duchu” – twórczość Piotra Saula zawsze ujmowała codzienność przez pryzmat jej wad, niedociągnięć, potoczności i absurdu, jednak w sposób skłaniający do kontemplowania nawet najbardziej popularnych wymiarów kultury. Obrazy i rzeźby zaprezentowane w ramach wystawy „Take Care” reanimują symbole współczesności, które straciły swój dawny blask. Wystawa pokazuje, że mimo upływu lat nadal nie jesteśmy w stanie przejść obok nich obojętnie.

Dzięki Kuratorium i wspólnej pracy kilkorga zaangażowanych osób mamy dziś okazję podziwiania prac, które ze względu na swój charakter przeważnie „goszczą” jedynie w przestrzeniach galerii sztuki i w przestrzeni publicznej – mówi Anna Niemczycka-Gottfried, współorganizatorka wystawy. Jest to trudne, ponieważ sztuka czerpiąca z tradycji sztuki ulicznej i graffiti ma w zwyczaju ciągły ruch. Przemieszcza się, znika i pojawia się na nowo. Dziś możemy nie tylko spojrzeć na twórczość Piotra z pewnej perspektywy, ale i poszukać jej wspólnego mianownika, co wydaje mi się rzeczą niezwykle cenną, a z pewnością dostarczającej widzom ogromnej przyjemności. Mam nadzieję, że wystawa okaże się dla gości przygodą w poszukiwaniu ukrytych tropów i znaczeń, oraz że przynajmniej na chwilę pochłonie ich swoboda, z jaką Piotr rewiduje nasz stosunek do symboli przeszłości i współczesności.

Wystawa prezentuje ponad 30 obrazów i rzeźb, wielko- i małoformatowych, które powstawały na różnych etapach twórczości artysty. Ich cechą wspólną pozostają przesunięcia i osadzanie ikon popkultury w zupełnie nowych kontekstach, pozwalających dostrzec intensywność, z jaką zmieniała i zmienia się nasza rzeczywistość. Nie brak tu klocków lego, bohaterów filmów animowanych i seriali z lat 80. i 90. XX wieku, typografii ulicznej, pluszowych zabawek i smartfonów. Wyczuwalny pozostaje sprzeciw wobec nadmiernemu konsumpcjonizmowi, choć zwraca uwagę również różnorodność i potrzeba zmiany, których przecież poszukujemy my wszyscy.

W sytuacji gdy większość współczesnej sztuki i tworzących ją artystów skupia się na problemach trawiących społeczeństwo, albo w brutalny sposób przekracza granicę dobrego smaku, sztuka Piotra Saula zbudowana jest z pozytywnych skojarzeń – twierdzi Mateusz Borowiec, artysta i socjolog, jeden z gości wernisażu. Nawet jeśli nie dla każdego z nas dzieciństwo było warte zapamiętania, obrazy na wystawie mogą stać się jego doskonałym substytutem. Kto nie miał ochoty znaleźć się po drugiej stronie ekranu telewizora, albo wewnątrz książkowej ilustracji? Obrazy, szczególnie te duże przykuwają wzrok na długo, a każdy szczegół potrafi wprawić nas w zakłopotanie – nadal nie wiem jakiej techniki używał artysta, żeby tworzyć tak specyficzne tekstury.

Podkreślenia wymaga również oprawa muzyczna i multimedialna wydarzenia, która łącząc brzmienia muzyki klasycznej oraz elektroniki, podkreślała złożoność i nieoczywistość ekspozycji. Za muzykę oraz wizualizacje odpowiedzialni byli zespół Katarzyna Borek, Vojto Monteur z zespołu Tempus Fantasy oraz Tomasz Spera.

Wystawę oglądać można jeszcze do 30 września w Galerii Kuratorium, przy ulicy Siennej 43A w Warszawie.

Więcej o artyście można przeczytać na jego stronie internetowej oraz Facebooku.

Szczegóły wydarzenia znajdziecie w naszym Kalendarium.

Monika Jagielska

Portal Rynek i Sztuka
LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.