szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE NOWA EDYCJA JESIEŃ

Wrocławski Pawilon Czterech Kopuł po remoncie – powstanie Muzeum Sztuki Współczesnej

29.09.2015

Aktualności, Magazyn

Trwający 2 lata remont i przebudowa wpisanego w 2006 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Pawilonu Czterech Kopuł został wreszcie zakończony. Muzeum Narodowe we Wrocławiu, które jest gospodarzem obiektu już planuje przywrócenie jego dawnej wystawienniczej funkcji. W 2016 roku w Pawilonie zwiedzającym ma być udostępniona stała ekspozycja sztuki współczesnej.

Uroczyste otwarcie przebudowanego i wyremontowanego Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu, fot. Arkadiusz Podstawka, źródło: MKiDN

Uroczyste otwarcie przebudowanego i wyremontowanego Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu, fot. Arkadiusz Podstawka, źródło: MKiDN

Uroczyste otwarcie odrestaurowanego Pawilonu Czterech Kopuł odbyło się w miniony piątek 25 września. Remont budynku trwał dwa lata i pochłonął 80 mln zł, z czego 50 mln zł pokryły środki unijne, a 30 mln zapewniono z środków Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Minister Zdrojewski w ostatniej chwili, niemal rzutem na taśmę przyznał pieniądze i teraz zyskaliśmy obiekt, w którym godnie i efektownie można pokazywać sztukę. Udowodniliśmy w ten sposób Unii Europejskiej, że potrafimy wydawać unijne fundusze w sposób właściwy na odpowiednie, wartościowe cele – powiedziała w czasie uroczystości oddania obiektu minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska. Grzechem byłoby dopuszczenie do rozpadu tak wielkiego dzieła, jakim jest zaprojektowany przez Hansa Poelziga modernistyczny Pawilon.

Pawilon Czterech Kopuł wybudowany został w latach 1912 – 1913 jako część kompleksu wystawienniczego znajdującego się wokół Hali Stulecia – jednego z najważniejszych zabytków stolicy Dolnego Śląska i służącego po dzień dzisiejszy jak hala sportowo-widowiskowa. Modernistyczny budynek powstał na bazie projektu Hansa Poelziga. Z kolei, wykonaniem we wnętrzu pawilonu fontanny przedstawiającej Atenę, która niestety nie zachowała się do czasów współczesnych, zajął się wrocławski profesor oraz rzeźbiarzRobert Bednorz. Wykonawcy projektu śpieszyli się z budową, by w 1913 roku w pawilonie można było zorganizować wystawę upamiętniającą 100 rocznicę zwycięstwa nad wojskami Napoleona. Po drugiej wojnie światowej budynek wykorzystywany był jako atelier dla Wytwórni Filmów Fabularnych, w której powstały filmy m.in. Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy czy Petera Greenawaya. W 2006 roku Pawilon Czterech Kopuł wraz z Halą Stulecia wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pawilon Czterech Kopuł

Pawilon Czterech Kopuł

W czasie dwuletniego remontu odtworzone zostały ciągi pomieszczeń z górnym oświetleniem, które zamontowane zostało w stropodachu, a także część w strefie głównego wejścia z oświetleniem bocznym. Szczególnie istotnym elementem remontu było odrestaurowanie czterech sal nakrytych kopułami – północnej i południowej w kształcie elipsy oraz mniejszych – zachodniej i wschodniej wybudowanych na planie koła. W sumie po remoncie do dyspozycji Muzeum Narodowego będzie 6,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej.

Teraz, gdy pawilon został odrestaurowany zarządzające obiektem Muzeum Narodowe we Wrocławiu zamierza przywrócić obiektowi jego dawną, wystawienniczą funkcję. Wrocławskie Muzeum Narodowe ma w swoim posiadaniu jedną z największych w Polsce, bo liczącą ponad 20 tysięcy eksponatów, kolekcję sztuki współczesnej. Przywrócenie celów wystawienniczych w tym pawilonie w przededniu takiego ważnego wydarzenia, jakim od przyszłego roku będzie Wrocław (jako) Europejska Stolica Kultury 2016, ma ogromne znaczenie. Znajdą tu swe miejsce nie tylko bogate zbiory wrocławskiego muzeum, ale odbędą się też w trakcie ESK wystawy czołowych europejskich twórców. – dodała w swoim przemówieniu w czasie otwarcia Pawilonu Czterech Kopuł minister Omilanowska.

Aranżacja wnętrza ma rozpocząć się w czerwcu przyszłego roku, a obiekt ma nosić nazwę Muzeum Sztuki Współczesnej – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Lara Malan Woodgate

Fot. (góra): Przebudowany i wyremontowany Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu, fot. Arkadiusz Podstawka, źródło: MKiDN

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.